Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Przeciążenia po pieszych wycieczkach. Fizjoterapeutka o tym, jak sobie z nimi poradzić
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.08.2024 09:11

Przeciążenia po pieszych wycieczkach. Fizjoterapeutka o tym, jak sobie z nimi poradzić

Piesze wycieczki, przeciążenia
Fot. Freepic/ Znany lekarz

Długo weekend za nami. Część z nas wybrała wypoczynek nad morzem, część zapewne w górach, a jeszcze inni oddali się intensywnemu zwiedzaniu. Ci, którzy wybrali pieszą wędrówkę mogą czuć zmęczenie oraz ból mięśni. To oczywiście normalne, jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do długotrwałego wysiłku. Jak zatem złagodzić te dolegliwości? Radzi fizjoterapeutka Agnieszka Zaleska-Czapla.

 

 

Jak poradzić sobie z przeciążeniami po pieszych wycieczkach?

Choć piesze wędrówki potrafią dawać radość, relaks i satysfakcję, po powrocie do domu możemy poczuć nie lada zmęczenie, a we znaki daje się nam ból mięśni. Jak zatem w prosty sposób poradzić sobie z powycieczkowym bólem mięśni?

Fizjoterapeutka Agnieszka Zaleska-Czapla na Instagramie Osteomedic Kraków radzi, by najpierw postawić na rozciąganie oraz regenerację. Po każdej pieszej wycieczce warto poświęcić chwilę na rozciąganie. Pomoże to zrelaksować mięśnie praz zmniejszyć ryzyko zakwasów. Nie zapominajmy też o regeneracji, gdyż ciepła kąpiel lub też masaż mogą zdziałać cuda.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i zdrowej diecie

Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu oraz zdrowej diecie, gdyż przyspieszają one regenerację. Woda, elektrolity oraz składniki odżywcze są niezbędne do odbudowy mięśni oraz uzupełnienia energii.

Warto też dodać, że jeśli planujemy kolejne piesze wycieczki, stopniowo zwiększajmy dystans oraz intensywność. Dzięki temu nasze ciało z czasem przyzwyczai się do większego wysiłku.
 

Odpowiedni odpoczynek to podstawa

No i oczywiście nie możemy zapominać o odpowiednim odpoczynku. Trzeba po prostu dać ciału czas na regenerację, aby móc w pełni cieszyć się kolejnymi, wspaniałymi i długimi wycieczkami.

Ważna jest również pomoc fizjoterapeuty. Specjalnie dobrane ćwiczenia mogą wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność oraz koordynację.  Fizjoterapeuta może też zastosować techniki manualne, takie jak chociażby masaż tkanek głębokich, które świetnie złagodzą napięcie mięśniowe oraz przyspieszą regenerację.

Czytaj też:

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie. Wyjaśnia fizjoterapeuta

Całe życie się odchudzasz, ale nie widzisz efektów? To może być lipodemia

Twój kark tak wygląda? To tzw. wdowi garb. Te 3 proste ćwiczenia pomogą go usunąć

 

Jak często robić pedicure? Podolog tłumaczy. "Stare stylizacje niszczą paznokcie"
hybrydy, paznokcie, pedicure, podolog
Podolog pedicure
Wiele kobiet uwielbia hybrydowy pedicure i manicure ze względu na trwałość, odporność na uszkodzenia i możliwość zamiany paznokcia niemalże w płótno malarskie. Jednak ten popularny sposób stylizacji paznokci może spowodować pewne szkody, gdy nie zostanie prawidłowo wykonany lub gdy się prawidłowo o niego nie zadba. Kiedy więc pedicure i manicure stanowią zagrożenie dla stóp i rąk? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.
Czytaj dalej
Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów
Ciało obce, gardło
Ciała obce w przełyku to przedmioty, które po przedostaniu się do światła przełyku zostają zawieszone na jego ścianie lub też nie są w stanie go przejść z uwagi na swoją wielkość oraz kształt. Najczęstszymi miejscami zatrzymywania się ciał obcych w przełyku są fizjologiczne zwężenia przełyku. Dominuje pierwsze zwężenie, czyli okolica ust przełyku.Obecność ciała obcego w przełyku to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji pacjentów na oddziałach laryngologii. Dr  hab.n.med. Mirosław Szczepański, laryngolog za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził,  co lekarze znajdują najczęściej u pacjentów dorosłych lub też u dzieci w drogach oddechowych i górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Czytaj dalej