Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – rodzaje

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – objawy

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – leczenie

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Przyczyną przewlekłego zapalenia ucha środkowego może być stałe utrzymywanie ubytku w błonie bębenkowej ucha środkowego, które objawia się wyciekaniem z ucha wydzieliny śluzowo-ropnej oraz uszkodzeniem słuchu. Przyczynami zakażeń ucha są te przebyte wcześniej infekcje bakteryjne i wirusowe, które nie zostały dobrze wyleczone. Wówczas przewlekłe zapalenie ucha środkowego można uznać za powikłanie niewyleczonych zapaleń ucha lub innych zakażeń infekcyjnych organizmu.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – rodzaje

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może mieć dwie formy: zapalenie z wyciekiem z ucha (forma aktywna) i zapalenie bez wycieku, które jest nieaktywną formą choroby.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego pochodzące od aktywnej formy to:

1.    Przewlekłe proste zapalenie ucha środkowego, to ubytek błony bębenkowej w napiętej części błony. Charakteryzuje się wyciekiem śluzowo-ropnym. Przyczyny powstawania to stałe i regularne infekcje dróg oddechowych oraz zapalenie zatok przynosowych. Choroba ma łagodny charakter, ale możliwe są powikłania. Ten rodzaj zapalenia ucha występuje najczęściej u dzieci.

Przewlekłe ziarninowe zapalenie ucha środkowego, charakteryzuje się wyciekiem śluzowo-ropnym, ubytkiem błony bębenkowej oraz destrukcją kostną. Choroba charakteryzuje się krwawieniem, które rozwija się w przebiegu choroby. Przyczyną dolegliwości są powikłania po przewlekłych chorobach ucha.Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego, to szczególnie niebezpieczna forma dolegliwości, która często narażona jest na powikłania. Perlak jest podobny do guza, tworzy go złuszczający się nabłonek wielowarstwowy płaski rogowaciejące, bakterie, kryształy cholesterolu oraz zaschnięta wydzielina. Perlaki można podzielić na wrodzone lub nabyte. Nabyte tworzą się przez stany zapalne ucha.Przewlekłe gruźlicze zapalenie ucha środkowego, to rzadka choroba, która charakteryzuje się obecnością w wydzielinie ucha prątków.

Natomiast formy nieaktywne zapalenia ucha środkowego to:

1.    Perforacje błony bębenkowej, perforacja błony powstaje poprzez częste i powtarzające się epizody zapaleń ucha. Gdy stan choroby utrzymuje się powyżej sześciu miesięcy, trzeba udać się na zabieg chirurgiczny.

2.    Atelektazje, to wciągnięcie błony bębenkowej do jamy ucha, co skutkuje oklejeniem jej wokół kosteczek słuchowych.

3.    Kieszonka retrakcyjna, charakteryzuje się częściową lub całkowitą deformacją błony bębenkowej i przypomina przepuklinę. Jest powikłaniem wysiękowego zapalenia ucha środkowego i jest przejściowym etapem rozwoju perlaka. Choroba powstaje u pacjentów z zaburzeniami czynności trąbki słuchowej. Jej przyczyną jest zaburzenie upowietrznienia ucha środkowego.

4.    Zapalenie zarostowe ucha, powstaje na skutek końcowego etapu zapaleń ostrych lub wysiękowych ucha. Błona ucha jest pogrubiała i wciągnięta, a za nią powstają zrosty unieruchamiające łańcuch kosteczek słuchowych.

5.    Tympanoskleroza, charakteryzuje się złogami o strukturze kolagenowo-wapniowej.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – objawy

Objawy charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia ucha środkowego to między innymi:

- wyciek z ucha,

- problemy ze słuchem,

- zawroty głowy,

- oczopląs,

- skrzywienie twarzy,

- sztywność karku,

- arytmia,

- bóle ucha.

Natomiast przewlekłe proste zapalenie ucha środkowego objawia się wyciekiem ropy oraz śluzu z ucha, bez wonnym, oraz niedosłyszeniem. Z kolei przewlekłe ziarninowe zapalenie ucha charakteryzuje się śluzowo-ropnym wyciekiem z ucha, polipami usznymi, stałą wilgotnością ucha. Choroba może skutkować utrata słuchu.

Inne objawy przewlekłego zapalenia ucha środkowego to: cuchnąca wydzielina, upośledzenie drożności trąbki, porażeniem nerwu twarzowego, szumami usznymi, a te objawy zazwyczaj wskazują na ciężką postać zapalenia ucha.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – leczenie

Diagnostykę lekarską powinien przeprowadzić lekarz laryngolog. Diagnostyka przewlekłego zapalenia ucha środkowego rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego oraz badań takich jak: badanie RTG oraz otoskopia.

Leczenie przewlekłego zapalenie ucha środkowego zależy od przyczyny powstania choroby. Leczenie objawowe polega na oczyszczeniu przewodu słuchowego ze złuszczającego się nabłonka. Co więcej, chory powinien dostawać antybiotyk w kroplach, które są podawane bezpośrednio do przewodu słuchowego.

Tagi: