Pacjenci.pl

pixabay.com

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – czynniki ryzyka, leczenie, dieta

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Kinga Chęcińska

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – charakterystyka

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą zapalną stawów o podłożu autoimmunologicznym. Mimo wieloletnich badań przyczyny jej rozwoju nie zostały jeszcze poznane. U chorych cierpiących na RZS nieznany czynnik stymuluje procesy zapalne błony maziowej stawów, wskutek czego powiększa się ona i uszkadza sąsiadujące chrząstki, kości, więzadła oraz ścięgna. Może to doprowadzić do zniszczenia stawów i zupełnej utraty sprawności. Bardzo często w przebiegu RZS obserwuje się również objawy dotyczące wielu innych narządów, m.in. serca, płuc czy nerek, a także współwystępowanie chorób rozwijających się na skutek zachodzących w organizmie procesów zapalnych.Reumatoidalne zapalenie stawów trzy razy częściej dotyczy kobiety niż mężczyzn, a pierwsze symptomy zazwyczaj pojawiają się między 40. a 50. rokiem życia i powoli postępują na przestrzeni kilku tygodni bądź nawet miesięcy. Niekiedy zdarza się jednak, że choroba atakuje nagle, od początku dając ostre objawy.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – czynniki ryzyka

Choć reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) ma podłoże autoimmunologiczne, udowodniono, że istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko jego występowania. Wymienia się pośród nich czynniki genetyczne, np. odziedziczoną skłonność do zachorowania lub obecność genów odpowiedzialnych za defekty układu odpornościowego, zakażenia wirusowe i bakteryjne, nałogowe palenie papierosów oraz silny stres.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy

Na wczesnym etapie choroby występują bóle stawów po przebudzeniu, obrzęki, sztywność mięśni, zmęczenie oraz stany podgorączkowe. Jeżeli zauważymy je u siebie, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza – skuteczność leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów jest bowiem najwyższa u osób, u których schorzenie wykryto w początkowym stadium.Wraz z rozwojem procesów zapalnych obserwuje się osłabienie i sztywność mięśni, zanik mięśni, przykurcze stawów i ograniczenie ich ruchomości, tkliwość stawów oraz drętwienie. Objawom tym mogą towarzyszyć zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z wyprostowaniem palców bądź zaciśnięciem dłoni w pięść, bóle karku i zaburzenia mowy.Co charakterystyczne, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów zmiany w większości przypadków występują symetrycznie, po obu stronach ciała (np. w lewej i prawej dłoni).

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – diagnostyka

Aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów, należy udać się do lekarza reumatologa. Przeprowadzi on wywiad lekarski i w celu potwierdzenia rozpoznania skieruje pacjenta na badania laboratoryjne oraz obrazowe. Pośród badań laboratoryjnych w diagnostyce RZS stosuje się przede wszystkim morfologię krwi, badanie RF (czynniku reumatoidalnego), badania Anty-CCP oraz, w niektórych przypadkach, badania moczu lub płynu stawowego.Przy rozpoznaniu choroby pomocne są badania obrazowe, takie jak RTG, USG i rezonans magnetyczny.

Tagi:

Podobne artykuły

Zdrowie

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić ostrą niewydolność serca od przewlekłej?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Czytaj więcej >

Zdrowie

Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.
Czytaj więcej >

Zdrowie

EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?
Czytaj więcej >
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Zdrowie

Zdrowie

Joanna Kamińska

Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Joanna Kamińska

Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć!
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?
Czytaj więcej >
Zdrowie

Piotr Cieciuch

Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?
Czytaj więcej >