Ropień – miejsca występowania, przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest ropień i dlaczego występuje?
Ropień występuje, kiedy z powodu zakażenia bakteryjnego w tkankach miękkich bądź kościach dochodzi do nagromadzenia znacznej ilości ropy. Za jego powstanie odpowiadają komórki odpornościowe, makrofagi i neutrofile. Walczą one z bakteriami, wywołując stan zapalny i za pomocą wytwarzanej wydzieliny gromadzą je w jednym miejscu, aby nie rozprzestrzeniały się w organizmie. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne – pośród nich wymienia się np. obecność ciała obcego (np. drzazgi), leczenie kanałowe zęba, iniekcje domięśniowe, głębokie urazy bądź przebyte infekcje dróg oddechowych. Do czynników ryzyka, zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia ropnia, należą choroby nowotworowe, cukrzyca, poparzenia skóry oraz przyjmowanie leków z grupy glikokortykosteroidów.
Jakie bakterie powodują powstanie ropnia?
W większości przypadków za powstanie ropnia odpowiedzialne są bakterie z grup:
Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty),
ziarenkowców beztlenowych,
pałeczek gram-ujemnych,
Strepcococcus pyogenes,
pałeczek gram-ujemnych beztlenowych.
W jakim miejscu może wystąpić ropień?
Ropień występuje w organizmie w wielu różnych lokalizacjach. Najczęściej zmiana taka umiejscowiona jest na powierzchni skóry – może wtedy pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, począwszy od twarzy, a skończywszy nawet na pośladku. Ropień nierzadko występuje także w jamie ustnej, w okolicy zębów, języka bądź migdałków, oraz w obrębie oczodołów. Ponadto zdarza się, że wskutek głębokich infekcji rozwija się także w narządach, takich jak wątroba, płuco, serce, bądź powstaje w dolnych odcinkach układu pokarmowego, np. na powierzchni jelita grubego lub odbytu.
Jakie objawy daje ropień?
Objawy ropnia różnią się w zależności od miejsca, w którym on występuje. Wszyscy pacjenci skarżą się na silny ból w okolicy zmiany i zwiększenie temperatury skóry wokół niej, zaczerwienienie oraz wyczuwalne pod dotykiem przemieszczanie się płynu ropnego. Przy ropniu zęba pojawia się obrzęk dziąseł, a przy ropniu migdałka - problemy z przełykaniem. Ropień wątroby może powodować powiększenie wątroby i wystąpienie żółtaczki, natomiast ropień mózgu – bóle głowy, wymioty, drgawki oraz zaburzenia mowy. Ropień płuc z kolei objawia się szmerami oskrzelowymi, kaszlem i wykrztuszaniem gęstej, ropnej wydzieliny o przykrym zapachu. Ropniowi narządów mogą także towarzyszyć dreszcze, gorączka oraz ciężki stan ogólny pacjenta.