Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Seniorzy otrzymają dodatkowe 324 zł. Ta decyzja jest już pewna
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 03.07.2024 07:26

Seniorzy otrzymają dodatkowe 324 zł. Ta decyzja jest już pewna

324 zł z automatu od ZUS
Fot. Canva

Jednym ze świadczeń, które należą się osobom starszym, jest zasiłek pielęgnacyjny. Jego kwota wynosi obecnie 324 zł, a decyzja o przyznaniu świadczenia wydawana jest automatycznie. Wypłata następuje w dniu wypłaty emerytury lub renty.

Zasiłek pielęgnacyjny od ZUS

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest automatycznie - dostają go osoby, które ukończyły 75 lat, bez konieczności i obowiązku składania żadnego wniosku. Pieniądze przyznawane są przez ZUS i wypłacane razem z comiesięczną emeryturą lub rentą. 

W niektórych przypadkach dodatek pielęgnacyjny można otrzymać także przed ukończeniem 75. roku życia, jednak wtedy konieczne jest złożenie wniosku i udokumentowanie swojej sytuacji. Jaka to sytuacja? Otóż świadczenie pielęgnacyjne mogą otrzymać osoby przed 75. rokiem życia pod warunkiem posiadania orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Wtedy ZUS przyznaje im pomoc w postaci świadczenia.

Polecamy: Seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Ta decyzja jest już pewna

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny podlega waloryzacji - obecnie wynosi 324,39 zł miesięcznie (od 1 marca tego roku). Taka kwota obowiązuje do końca lutego przyszłego roku.

Jednak uwaga - osoby, u których sytuacja zmienia się (np. zostają umieszczone w domu opieki), mogą mieć cofnięte świadczenie pielęgnacyjne. Muszą przebywać w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu. O zmianie sytuacji należy poinformować ZUS, który podejmie decyzję o cofnięciu lub kontynuowaniu wypłaty, w zależności od sytuacji seniora. 

Kiedy wypłata świadczenia?

Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest razem z emeryturą lub rentą. W przypadku osób po 75. roku życia - automatycznie. Inni beneficjenci zostaną poinformowani przez ZUS, czy zostało im przyznane świadczenie. 

Zobacz też:

Dodatkowe pieniądze dla seniorów od ZUS. Już od 55. roku życia

Schudł 20 kg na Ozempicu. Jeden skutek uboczny go zaskoczył

To najlepszy sposób na zaparcia. Specjalista chorób jelit zdradza, co przynosi szybką ulgę