Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > To najlepszy sposób na zaparcia. Specjalista chorób jelit zdradza, co przynosi szybką ulgę
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 02.07.2024 12:06

To najlepszy sposób na zaparcia. Specjalista chorób jelit zdradza, co przynosi szybką ulgę

Zaparcia, dr Megan Rossi
Fot. Canva, Instagram

Zaparcia to problem, który choć powszechny, nadal nie doczekał się skutecznej metody leczenia. Można im zapobiegać poprzez prawidłową dietę, ale kiedy już się pojawią, sprawiają wiele cierpienia choremu. Lekarz zdradził sposób na zaparcia, który działa prawie natychmiastowo. Wystarczy 5 minut dziennie i… problem znika.

Masaż jelit na zaparcia

Ekspertka specjalizująca się w dziedzinie zdrowia jelit dr Megan Rossi radzi na swoim koncie na Instagramie stosować masaż jelit. Lekarka zaleca, aby skupić się na masażu jelita grubego - wystarczy 5 minut dziennie, a efekty mogą zaskoczyć. Przytacza badania, które wykazały, że pacjenci z zaparciami odczuli dużą ulgę po masażu, łatwiej też było im oddać stolec. 

Zobacz, jak prawidłowo wykonać masaż jelit: 

Jak zadbać o zdrowie jelit?

Zdrowe jelita przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego trzeba dbać o to, aby były zdrowe. Zaparcia to nie jedyny problem, który wskazuje na problemy z jelitami - są one odpowiedzialne również za odporność organizmu, a więc częste infekcje również mogą wskazywać, że z jelitami nie jest najlepiej. 

Aby dbać o jelita zalecane jest przyjmowanie probiotyków oraz odpowiednia dieta, która zapobiega zaparciom - bogata w błonnik oraz warzywa i owoce. 

Dieta na zaparcia

Produktami wskazanymi w diecie w zaparciach są przede wszystkim pieczywo razowe żytnie, pełnoziarniste, pumpernikiel, chleb z ziarnami, otrębami, pieczywo chrupkie, a także grube kasze, płatki zbożowe, otręby, zsiadłe mleko, kefiry i maślanki, jogurty naturalne, kiszonki. Dozwolone jest spożywanie masła, oliwy, jaj, chudego mięsa i wędlin, ryb, roślin strączkowych, surowych warzyw, owoców, także suszonych, miodu.

Do produktów niezalecanych zaliczamy pieczywo jasne, bułki pszenne, mąka ziemniaczana, kluski, drobne kasze, czyli manna, kasza kukurydziana, biały ryż, tłusty nabiał: sery żółte, topione, tłusta śmietana, śmietanka kremówka, tłuste mięso i wędliny, podroby, pasztety, frytki, ziemniaki smażone, placki ziemniaczane, fast foody, słodycze. 

Bardzo dobrym produktem, polecanym pacjentom z zaparciami, jest siemię lniane. Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów. Wystarczy zalać je wrzątkiem, odczekać, a następnie wypić “glutek” z siemienia lnianego.

Zobacz też:

Lekarka wzywa firmy do wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. "Uszanujmy fizjologię kobiet"

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy

Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy
Choroby trzustki widać na twarzy
Choroby trzustki widać na twarzy
Zlekceważenie symptomów chorej trzustki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Bez prawidłowego działania tego narządu nie powstaną ani hormony, ani sok trzustkowy. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać chorą trzustkę, by móc w porę zareagować. Niewiele osób wie, że pierwsze objawy można zaobserwować na… twarzy. Trzustka pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Wytwarza enzymy trawienne umożliwiające trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów i dostarcza je do jelita. Dodatkowo produkuje insulinę i glukagon, czyli hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Jej choroby mogą dawać różne objawy. Pierwszym krokiem do „diagnozy” jest dokładne przyjrzenie się sobie w lustrze.
Czytaj dalej
Lekarka wzywa firmy do wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. "Uszanujmy fizjologię kobiet"
Dr Mindy Pelz, urlop menstruacyjny, lekarz
Dr Mindy Pelz
Dr Mindy Pelz wzywa przedsiębiorców do dawania pracownicom trzech dni wolnego w miesiącu, aby mogły poradzić sobie z PMS oraz miesiączką. Amerykańska lekarka specjalizuje się w dziedzinie zdrowia kobiet, jest doktorką chiropraktyki. Napisała wiele bestsellerów, w tym popularną książkę The Menopause Reset. Jej podcast "The Resetter Podcast" znajduje się w dwudziestce najlepszych podcastów w USA. Łącznie zgromadził ponad 60 milionów wyświetleń. W najnowszym odcinku dr Mindy Pelz  poruszyła temat urlopów menstruacyjnych. Jej zdaniem należą się one każdej miesiączkującej osobie.
Czytaj dalej