Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Stopy poprzecznie płaskie – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:33

Stopy poprzecznie płaskie – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Stopy poprzecznie płaskie – przyczyny, diagnostyka, leczenie
pixabay.com

Stopy poprzecznie płaskie – przyczyny

Choć płaskostopie poprzeczne jest jedną z najczęstszych wad stóp, w większości dotyka kobiet.Schorzenie to wynika bezpośrednio z niewłaściwego rozłożenia punktów podparcia stopy.U osób o prawidłowej budowie kończyna opiera się na pięcie (guz piętowy), podstawie dużego palca (głowa I kości śródstopia) oraz podstawie małego palca (głowa V kości śródstopia).W przypadku zaś stóp poprzecznie płaskich ciężar przeniesiony zostaje na II i III głowę kości śródstopia, przez co podczas chodzenia kości te rozchodzą się. Następuje poszerzenie przedniej części stopy, które na dłuższą metę negatywnie wpływa nie tylko na jej kondycję, ale również na sprawność stawów skokowych oraz kolanowych.Płaskostopie poprzeczne może wynikać ze skłonności genetycznych i wad postawy, jednak znacznie częściej jest skutkiem nieprawidłowych nawyków oraz czynników zewnętrznych.Przyczyną wystąpienia tego schorzenia może być np. noszenie zbyt małego obuwia lub butów na wysokim obcasie, nadwaga, praca stojąca i dźwiganie dużych ciężarów.Zdarza się również, że pojawia się ono w wyniku zaburzeń hormonalnych czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Stopy poprzecznie płaskie współwystępują także często z palcami młotkowatymi oraz paluchem koślawym.

Jakie objawy dają stopy poprzecznie płaskie?

Podobnie jak wiele innych wad układu kostnego, z początku płaskostopie poprzeczne może nie dawać żadnych objawów.W miarę rozwoju deformacji w przedniej części podeszwy stopy pojawiają się odciski i modzele.Z upływem czasu nadmierny nacisk na niewłaściwe kości śródstopia powoduje stan zapalny stawów śródstopno-palcowych. Prowadzi to do coraz większego bólu podczas chodzenia.Przy stopach poprzecznie płaskich dyskomfort nasila się również podczas noszenia szpilek, bosych spacerów bądź stawania na palcach. Objawem towarzyszącym jest puchnięcie stóp oraz ich widoczne poszerzenie. W niektórych przypadkach może pojawić się także przewlekły ból kręgosłupa.

Stopy poprzecznie płaskie – diagnostyka

W celu rozpoznania stóp poprzecznie płaskich niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań.W pierwszej kolejności wykonuje się podoskopię, dzięki której można poznać dokładną budowę stopy oraz sposób jej obciążenia. Badanie to sprawdza stopień styku kończyny z podłożem, a także ustawienie stawów skokowych oraz kolanowych. Wykonuje się je zarówno statycznie, jak i w trakcie chodzenia, dlatego daje wiarygodne informacje na temat zachowania stopy podczas ruchu.W diagnostyce stóp poprzecznie płaskich pomocna jest również pedobarografia, która ukazuje rozłożenie nacisku na podeszwę stopy, jej kształt, a także sposób funkcjonowania podczas stania oraz chodzenia.

Jak leczyć stopy poprzecznie płaskie?

W leczeniu płaskostopia poprzecznego należy skupić się przede wszystkim na tym, by nie pogłębiać istniejącej już wady. W tym celu zaleca się wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogły wpłynąć na jej powstanie.Najważniejszy jest odpowiedni dobór obuwia oraz używanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, które pomagają unieść łuk stopy i przywrócić jej fizjologiczne ustawienie.Należy też bezwzględnie zrezygnować z noszenia butów na wysokich obcasach. Jeżeli wada została spowodowana przez nadwagę, zrzucenie zbędnych kilogramów może okazać się niezbędne.W leczeniu stóp poprzecznie płaskich stosuje się również fizjoterapię. Odpowiednie ćwiczenia pomagają przywrócić równowagę mięśni, a tzw. kinesiotaping, czyli taśmowanie, odciąża stopy i wspiera ich stabilizację. Aby zaś złagodzić ból, zaleca się usunięcie odcisków oraz modzeli i lecznicze masaże.Jeżeli jednak wspomniane metody nie przynoszą wymiernych rezultatów, można zdecydować się na leczenie operacyjne. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarz przywraca ułożenie kości stopy do właściwego stanu, dzięki czemu odtwarza jej naturalne wysklepienie.

Tagi:
Polecane