Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak boli rak dwunastnicy. To na niego chorował Tomasz Jakubiak
Alina Gałka
Alina Gałka 12.05.2025 12:07

Tak boli rak dwunastnicy. To na niego chorował Tomasz Jakubiak

Objawy raka dwunastnicy
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Instagram/Tomasz Jakubiak

30 kwietnia 2025 r., po długiej walce z chorobą, zmarł Tomasz Jakubiak. Przez wiele miesięcy uwielbiany przez widzów kucharz na bieżąco informował o stanie swojego zdrowia i przebiegu leczenia. Jego szczerość i otwartość na dzielenie się doświadczeniem choroby może zwiększyć świadomość niebezpieczeństwa, jakim jest rak dwunastnicy i pomóc chorym w jak najszybszym wykryciu zagrożenia.
 

Rak dwunastnicy – rzadki, ale niebezpieczny

Rak dwunastnicy to jeden z najrzadszych nowotworów układu pokarmowego – stanowi mniej niż 1% wszystkich przypadków. Choć rzadki, bywa wyjątkowo groźny, bo długo rozwija się bezobjawowo.

Ból brzucha przy raku dwunastnicy, jeśli występuje, zazwyczaj lokalizuje się w nadbrzuszu, może być tępy, uporczywy lub nasilać się po jedzeniu, często promieniując do pleców. Jednak gdy rak zaczyna boleć, choroba często jest już zaawansowana.

Dwunastnica leży głęboko w jamie brzusznej, co utrudnia diagnostykę. Objawy – jak ból brzucha, nudności czy uczucie pełności – łatwo pomylić z niestrawnością lub wrzodami. Najczęstszy typ tego nowotworu to gruczolakorak.

Ze względu na rzadkość występowania, lekarze zwykle nie podejrzewają go od razu. U wielu pacjentów diagnoza pojawia się zbyt późno – tak było również w przypadku Jakubiaka, u którego objawy nasiliły się dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy dała przerzuty do kości.  Przeczytaj też: Lekarz tłumaczy, jak boli rak jelita. To na niego chorował Tomasz Jakubiak

Doda promuje suplementy na Hashimoto. Lekarze alarmują: Nieodpowiedzialne Tak rozpoznasz demencję u rodzica. Pierwsze objawy są mylące

Tak boli rak dwunastnicy – objawy, które łatwo zlekceważyć

Rak dwunastnicy długo pozostaje w ukryciu. Pierwsze sygnały choroby są na tyle niespecyficzne, że wielu chorych przez miesiące, a nawet lata, nie łączy ich z czymś poważnym. To właśnie czyni ten nowotwór tak podstępnym.

Początkowo mogą występować łagodne bóle w górnej części brzucha, uczucie pełności po jedzeniu, lekkie nudności czy zmniejszenie apetytu. Objawy te są często mylone z wrzodami, refluksem albo stresem. Pacjenci skarżą się też na ogólne osłabienie i stopniową utratę masy ciała, którą tłumaczą nieprawidłową dietą lub przemęczeniem, jak było w przypadku znanego kucharza.

W miarę postępu choroby symptomy się nasilają. Ból staje się dotkliwszy, często promieniuje do pleców. Może pojawić się krwawienie z przewodu pokarmowego (widoczne np. jako smoliste stolce). U niektórych dochodzi do niedrożności jelit, co objawia się wzdęciami, wymiotami i brakiem wypróżnień.

Przeczytaj też: 8 typowych objawów raka dwunastnicy. To na niego zmarł Tomasz Jakubiak

ból brzucha
Początkowo objawy raka dwunastnicy są bardzo niespecyficzne i mogą przypominać np. symptomy wrzodów żołądka. Fot. Pixabay / unknownuserpanama

Obserwuj swój organizm

W walce z rakiem dwunastnicy – podobnie jak w przypadku innych nowotworów – kluczowe znaczenie ma czas. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Niestety, z powodu mało charakterystycznych objawów, diagnoza często pojawia się zbyt późno.

Warto pamiętać, że długotrwałe, niewyjaśnione bóle brzucha, nagła utrata masy ciała, uczucie pełności po posiłku czy zmiana rytmu wypróżnień nie powinny być lekceważone. Nawet jeśli wydają się błahostką, mogą być sygnałem poważnej choroby.

Szczególną czujność powinny zachować osoby z grupy ryzyka, np. z chorobą Leśniowskiego-Crohna, polipami jelit czy obciążeniem genetycznym. Choć nie istnieją ogólnopopulacyjne badania przesiewowe w kierunku raka dwunastnicy, to endoskopia i badania obrazowe czasami mogą uratować życie.

Ważne jest, by o chorobach mówić otwarcie. Historia Tomasza Jakubiaka może być impulsem do zwiększenia świadomości chorób nowotworowych. Na raka może zachorować każdy. Natomiast w naszych rękach jest profilaktyka, również profilaktyka wtórna, czyli zorientowana na wykrywanie chorób w możliwie wczesnych stadiach.

Tomasz Jakubiak, fot. KAPiF, Instagram
Historia Tomasza Jakubiaka może pomóc wielu osobom we wcześniejszym wykryciu śmiertelnego zagrożenia. Fot. KAPiF, Instagram

Przeczytaj też: Choroby dwunastnicy. Po tym poznasz, że narząd choruje