Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Skąd wiedzieć, że ma się nowotwór? Onkolog wyjaśnia
Alina Gałka
Alina Gałka 10.05.2025 13:14

Skąd wiedzieć, że ma się nowotwór? Onkolog wyjaśnia

Szybkie rozpoznanie nowotworu
Fot. studioroman/Canva

Stopień zaawansowania nowotworu w momencie rozpoznania ma kluczowe znaczenie dla rokowań i skuteczności leczenia. Nowotwory wykryte we wczesnym stadium są znacznie łatwiejsze do wyleczenia i często można je usunąć chirurgicznie lub skutecznie leczyć radioterapią bądź chemioterapią. Nowotwory zaawansowane, z przerzutami, wymagają bardziej złożonego leczenia i zwykle wiążą się z niższą szansą na całkowite wyleczenie.

Jak rozpoznać, że ma się nowotwór? Jakie objawy powinny skłonić do specjalistycznej diagnostyki? Dr hab. n. med. Stanisław Hać, specjalista chirurgii onkologicznej, w rozmowie z dziennikarką serwisu Medonet rozwiał wątpliwości na temat wykrywania nowotworów.

Nie ignoruj przewlekłych objawów

Jakie objawy powinny niepokoić? Przede wszystkim – przewlekłe. Jeśli zauważysz w swoim organizmie jakiekolwiek zmiany utrzymujące się przez kilka tygodni, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby pokieruje cię dalej na specjalistyczną diagnostykę.

Może to być uporczywe zmęczenie, które nie mija nawet po dobrze przespanej nocy. To może być postępująca z dnia na dzień utrata wagi (…). Przykładami takich symptomów są też utrata apetytu, chrypka, kaszel (bardzo niebezpieczny objaw), zmiana zabarwienia skóry albo zmiany, które nagle na skórze się pojawiły i nie znikają

– wymienia dr hab. n. med. Stanisław Hać i dodaje:

Człowiek powinien mieć w nawyku obserwować swój organizm, musi wiedzieć, co jest dla niego normą, a co nią nie jest. Bardzo ważna jest też wiedza o tym, jakie choroby mieli jego krewni.

"Palce dobosza” to typowy objaw choroby serca. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy Ta choroba prześladowała papieży. Najkrótsze pontyfikaty w historii Kościoła

Jakie badanie wykryje nowotwór?

Nie istnieje jedno badanie, które mogłoby stwierdzić, że w organizmie danego pacjenta rozwija się nowotwór. Lekarz kieruje pacjenta na konkretne badania w zależności od występujących objawów.

W przypadku podejrzenia nowotworu skóry, pierwszym badaniem będzie dermatoskopia (…) Jeśli chodzi o jelito grube — złotym standardem jest kolonoskopia, przy górnym odcinku przewodu pokarmowego — gastroskopia. Jeżeli objawy dotyczą okolicy klatki piersiowej, badaniem pierwszego wyboru jest niskodawkowa tomografia komputerowa bez kontrastu. Ma ona bardzo dużą wartość diagnostyczną, także w wykrywaniu niedużych i wczesnych zmian i nawet jeżeli nie odpowie na wszystkie pytania, to na pewno wykryje patologię.

Badań przesiewowych jest oczywiście znacznie więcej, a wybór właściwego zawsze uzależniony jest od podejrzenia. Np. w przypadku nowotworów tarczycy, węzłów chłonnych czy wątroby wystarczające może okazać się wykonanie USG. Olbrzymie wyzwanie diagnostyczne stanowi natomiast rak trzustki, jak wyjaśnia dr hab. n. med. Stanisław Hać:

Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, bo nie ma badań przesiewowych w kierunku raka trzustki. Trzeba badać objawy. Czyli musi być zestaw konkretnych symptomów, by skierować diagnostykę w kierunku nowotworu trzustki (…).

USG tarczycy Fot. sciencephoto/Canva.jpg
Standardowym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu guza tarczycy jest USG. Fot. sciencephoto/Canva

Przeczytaj także: To wczesny objaw raka tarczycy! Pojawia się na twarzy

Nie rób badań na własną rękę

Zdarza się, że wiedzeni lękiem pacjenci decydują się wykonywać odpłatne badania prywatnie, na własną rękę, bez skierowania. To poważny błąd, który również może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Dr Hać zauważa, że w takim scenariuszu powstaje problem m.in. z interpretacją wyników, narastającym lękiem i stresem u samego pacjenta.

(…) musi być "ktoś", kto całym tym procesem kieruje: doradzi, jakie badania zrobić (a pacjent wybierze sposób tego badania: na fundusz czy komercyjnie), zinterpretuje wyniki, wyjaśni wątpliwości, wskaże dalsze działania. Tym kimś jest właśnie lekarz.

Przeczytaj też: Najgroźniejszy nowotwór świata. Większości zachorowań da się uniknąć

Ekspert zwraca też uwagę na fakt, że badania mogą wykazać rozmaite, klinicznie nieistotne odstępstwa od podręcznikowych norm. W takich przypadkach pacjenci pozbawieni wsparcia lekarza, który kieruje procesem diagnostycznym, mogą pogrążać się w coraz większym niepokoju. Co gorsza, mogą też skupić się na zupełnie nieistotnych kwestiach i przegapić naprawdę ważne sygnały rozwijającej się choroby.

Podsumowując: aby jak najszybciej rozpoznać zagrożenie ze strony nowotworu, warto uważnie przyglądać się swojemu ciału i jego funkcjonowaniu. Dobrze jest również znać historię chorób występujących w rodzinie, gdyż może ona być podpowiedzią w kwestii predyspozycji genetycznych. Trzecia, ostatnia już sprawa to zaufanie do lekarza: w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy umówić wizytę w przychodni zdrowia.

 

Źródło: medonet.pl