Tak zaczyna się astma. Ekspert wyjawia, na co zwrócić szczególną uwagę

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, której nie należy bagatelizować. Nieleczona znacznie utrudnia życie i prowadzi do przykrych konsekwencji. Po czym poznać, że ma się astmę i co się dzieje przy astmie?
Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia porozmawiali na temat tej choroby z dr. hab. n. med. Piotrem Dąbrowieckim – przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Astma – statystyki. Choruje więcej, niż myślimy
Jak możemy przeczytać na stronie rządowej pacjent.gov.pl, według szacunków, na całym świecie choruje na astmę około 300 mln ludzi, a do końca 2025 roku ta liczba może powiększyć się o kolejne 100 mln chorych.
Z kolei zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2019 r. żyło 2,2 mln osób z astmą (5,7% populacji) i ta liczba utrzymywała się na zbliżonym poziomie od 2013 r. Najwięcej chorych było wśród dzieci w wieku 6–10 lat: 15,2 tys. na 100 tys. chłopców i 10,6 tys. na 100 tys. dziewcząt.
Astma jest bardzo niebezpieczna, ponieważ jest istotną przyczyną rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest czwartą chorobą na świecie pod względem liczby zgonów. Wśród osób dorosłych na astmę chorują częściej kobiety niż mężczyźni.
Ujawniono, skąd pochodzi mięso z Biedronki. Klienci nie mieli pojęcia Czemu większość ginekologów to mężczyźni? Lekarka wyjaśnia, a powód cię zdziwiApel lekarza. „Powiedz o tym swojemu lekarzowi”
Dr hab. n. med. Piotr Dąbrowiecki, zapytany, o co chciałby zaapelować z okazji Światowego Dnia Astmy, odpowiedział, że „jeżeli ktokolwiek ma kaszel, świszczący oddech, duszności czy uczucie ciężaru w klatce piersiowej, to niech powie o tym swojemu lekarzowi, bo być może ma astmę oskrzelową”.

- A jeżeli tak, to opóźnienie jej rozpoznania może spowodować, że dojdzie do rozwoju astmy ciężkiej, z powodu której niektórzy pacjenci umierają. Szacujemy, że nawet 10 proc. populacji Polski ma objawy sugerujące astmę, a liczba ta może być niedoszacowana – dodał.
Lekarz uspokaja: Astmę można kontrolować
Leczenie astmy to proces wieloetapowy, który obejmuje kontrolę objawów i minimalizację ryzyka zaostrzeń. Stosowane jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i edukacja pacjenta co do unikania czynników wyzwalających napady. Przeczytaj: Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie
- Astmę aktualnie można bardzo dobrze kontrolować. Leczenie przewlekłe i doraźne, terapia trójlekowa, a także leczenie biologiczne, dają ogromne możliwości. Aby je wykorzystać, trzeba jednak zrozumieć chorobę, stosować się do zaleceń i nie bać się pytać lekarza o wszystko, co budzi wątpliwości. Pamiętajmy także o edukacji – im więcej wiemy na temat swojej choroby, tym lepiej i dłużej żyjemy – zaapelował.
Pierwsze objawy astmy. Można pomylić z przeziębieniem
Astma często zaczyna się od objawów, które mogą przypominać przeziębienie lub infekcję górnych dróg oddechowych. Wczesne symptomy astmy to głównie:
- utrzymujący się długo suchy kaszel,
- gwałtowne napady kaszlu,
- świszczący dźwięk podczas wydychania powietrza,
- sapanie,
- trudności z oddychaniem podczas aktywności fizycznej,
- drażliwość,
- trudności ze snem,
- objawy przeziębienia (katar, kichanie),
- spłycenie oddechu.
Te objawy są często mylone z początkiem przeziębienia, zwłaszcza w okresach wzmożonych infekcji. Różnica polega na tym, że w astmie objawy mogą utrzymywać się dłużej i nie ustępują po standardowym leczeniu przeziębienia. Ponadto, w astmie dochodzi do zaostrzeń objawów w odpowiedzi na alergeny, zanieczyszczenia powietrza, czy intensywny wysiłek fizyczny.





































