Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Taki ból łokcia może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów! Reumatolog wskazał przyczyny
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.09.2023 19:22

Taki ból łokcia może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów! Reumatolog wskazał przyczyny

ból łokcia
canva

Ból łokcia może być objawem wielu chorób. Bywa następstwem niegroźnego urazu, przeciążenia spowodowanego uprawianiem sportu. Bywa również objawem chorób przewlekłych. A których? Reumatolog wskazał jedną z nich. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych.

 

Ból łokcia jak objaw reumatoidalnego zapalenia stawów

Gdy w stawie łokciowym dochodzi do nieprawidłowości, pojawia się ból i obrzęk. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów pojawia się też problem z wyprostowaniem ręki w łokciu. Reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić do zapalenia błony maziowej stawów.

„Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba o podłożu immunologicznym, która atakuje nasze stawy. Najczęściej są to drobne stawy rąk i stóp, ale może także objąć duże stawy obwodowe. Pacjent może się wtedy skarżyć m.in.na bóle kolan i łokci”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

RZS jest chorobą autoimmunologiczną, więc powstaje gdy układ odpornościowy zostaje wprowadzony w stan dezorientacji. Skutkiem tego jest omyłkowe atakowanie tkanek organizmu, które są zdrowe.

Stawy w tym stanie mogą być:

   • zaczerwienione, 
   • tkliwe,
   • sztywne,
   • ocieplone.

Projekt bez nazwy - 2023-09-18T175211.025.png

Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatolog wyjaśnia, jak je rozpoznać „Choroba może zaczynać się podstępnie". Reumatolog wskazał nietypowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Po tych objawach można rozpoznać RZS

Ból łokcia, który można scharakteryzować jako rwanie, ogólny ból czy brak siły nie jest raczej charakterystycznym objawem RZS: „Choroba może zaczynać się podstępnie, np. pacjent może odczuwać zmęczenie, tracić na wadze. Objawem, który powinien nas zaniepokoić jest ból i obrzęk stawów. Zazwyczaj są to stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Stawy międzypaliczkowe dalsze nie są zajęte, jak w przypadku innych chorób reumatologicznych”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Chorzy często odczuwają sztywność poranną, trwającą dłużej niż godzinę. Pojawiają się także zmiany w układzie krążenia i w układzie oddechowym. Obecność niepokojących objawów zawsze powinna być sygnałem, by skonsultować się z lekarzem rodzinnym, by to on zweryfikował objawy i w razie potrzeby odesłał do specjalisty, czyli reumatologa.

Przyczyn bólu łokcia może być więcej

Ból łokcia może mieć związek z wcześniejszymi urazami, bywa skutkiem przeciążenia tej okolicy lub występuje samoistnie. Może mieć charakter przejściowy i występować np. tylko w nocy lub pojawiać się podczas wykonywania konkretnych ruchów. Może powodować go zaburzenie dotyczące stawu czy tkanek miękkich, które go otaczają.

Możliwymi przyczynami dolegliwości bywają również m.in. : 
   • entezopatia, 
   • ból wewnętrznej części łokcia, 
   • obrzęk spowodowany zapaleniem kaletki wyrostka łokciowego, 
   • septyczne bakteryjne zapalenie stawów, 
   • dna moczanowa,
   • radikulopatia szyjna,
   • zwichnięcie,
   • zespół kanału łokciowego.