Dlaczego renta rodzinna nie gwarantuje prawa do renty wdowiej? Odpowiedź ZUS

Renta rodzinna i renta wdowia to dwa rodzaje świadczeń, które ze względu na to, że przyznawane są po stracie małżonka, bywają nieraz mylone. Przyznawane są na innych zasadach, a wypłata uzależniona jest od wieku, wspólności małżeńskiej i świadczeń, które dotychczas były przyznane. Nie wszystkie osoby uprawnione do renty rodzinnej mają prawo do pobierania renty wdowiej.
Różnice między rentą rodzinną a rentą wdowią
Renta rodzinna przysługuje osobom, które utraciły małżonka, pod warunkiem, że zostały spełnione określone kryteria wiekowe i życiowe. W tym wypadku prawo do renty rodzinnej można uzyskać już w wieku 50 lat (w przypadku kobiet), a nawet wcześniej, jeśli w chwili śmierci małżonka wdowa była niezdolna do pracy.
Renta wdowia natomiast wymaga spełnienia dodatkowych warunków, takich jak:
- Skończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn
- Wspólność małżeńska do dnia śmierci małżonka
- Brak zawarcia kolejnego związku małżeńskiego
- Nabycie prawa do renty rodzinnej po ukończeniu 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
Dzięki spełnieniu tych wymogów możliwe jest łączenie świadczeń w korzystny sposób, jednak należy pamiętać, że ponowne zawarcie związku małżeńskiego wyklucza możliwość łącznego pobierania obu świadczeń.


Ważna jest wysokość dotychczasowych świadczeń
Według ZUS, wysokość renty wdowiej jest również ograniczona wysokością dotychczas pobieranych świadczeń. Świadczenie nie może zostać przyznane, jeśli łączne świadczenia przekraczają trzykrotność najniższej emerytury. W takim wypadku ZUS wypłaci to świadczenie, które jest najwyższe. Warto wiedzieć, że renta rodzinna może być wypłacana zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pozostałe instytucje emerytalno-rentowe (renta wojskowa, policyjna, rolnicza).
Zmiany dla wdów i wdowców od 2027 roku
Obecnie kwota dodatkowego świadczenia wynosi 15 proc. W tym wypadku przepisy umożliwiają osobom uprawnionym do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia wybranie opcji, która będzie korzystniejsza finansowo. Od 1 stycznia 2027 r. nastąpi jednak zmiana z korzyścią dla świadczeniobiorców. Kwota obecnie przyznawanego drugiego świadczenia w wysokości 15 proc. wzrośnie do 25 proc.
Zmiana ta ma będzie istotnym wsparciem finansowym dla seniorów, którzy po stracie współmałżonka znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Wcześniej należy jednak upewnić się, czy wymagane do wypłaty świadczenia kryteria zostały spełnione.
Zobacz także:
Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce
Rób to, by przedłużyć życie nawet o 6 lat. Wystarczy godzina dziennie
Te suplementy nie działają. A Polacy na potęgę je kupują i łykają





































