choroby autoimmunologiczne
Twardzina układowa (łac. scleroderma) to rzadkie, przewlekłe schorzenie tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzujące się nadmiernym odkładaniem kolagenu w skórze i innych tkankach. Choroba wpływa na wiele narządów i układów w organizmie, w tym na skórę, naczynia krwionośne, przewód pokarmowy, płuca, serce i nerki. W Polsce choruje na nią ok. 10 000 osób, natomiast w ciągu roku występuje 4–12 nowych zachorowań na milion mieszkańców.Tkanka łączna występuje w całym organizmie, a jej funkcją jest spajanie tkanek i zapewnianie podpory narządom. W przebiegu twardziny układowej dochodzi do postępującego włóknienia skóry (w przypadku twardziny ograniczonej) i narządów wewnętrznych (w twardzinie uogólnionej), co skutkuje zaburzeniami w ich funkcjonowaniu.
Ten często bagatelizowany objaw może być oznaką groźnej choroby autoimmunologicznej. Drętwienie rąk lub nóg najczęściej jest efektem zmęczenia, niedoborów mikroelementów czy niewłaściwego ułożenia ciała. Jednak jeśli pojawia się zbyt często, objaw ten może sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne, w tym stwardnienie rozsiane (SM). Choroba ta atakuje układ nerwowy, prowadząc do zaburzeń kontroli swojego organizmu. Wczesne rozpoznanie mogą spowolnić jej rozwój, a właściwe leczenie pozwoli zminimalizować ryzyko kolejnych rzutów.
Zmaganie się z poważną chorobą może dotyczyć każdego. Początkowo jej objawy mogą być łagodne i niewinne, z czasem może zaatakować bardziej i to w najmniej spodziewanych momentach. Tak jest z Michałem Wiśniewskim, liderem zespołu "Ich Troje", któremu przez chorobę zaczęły znikać paznokcie.
Jest wiele chorób, które można poznać po dłoniach. Należy do nich np. zapalenie wielomięśniowe, którego objawem mogą być tzw. "ręce mechanika". Po czym je poznać? O jakich innych chorobach mogą świadczyć takie dłonie?