Czy dentysta może wystawić L4? Zwolnienie na ból zęba się należy, ale tylko w niektórych przypadkach

Wiele osób zastanawia się, czy stomatolog może wystawić zwolnienie od pracy. W końcu zabiegi dentystyczne również mogą wiązać się z bólem, który może utrudnić nam funkcjonowanie. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Dentysta może wystawić L4 – ale nie każdy i nie zawsze.
Po zabiegach wykonywanych w gabinecie dentystycznym może pojawić się silny ból, krwawienie czy problemy z mówieniem. W takich sytuacjach przydałoby się zwolnienie od pracy od lekarza. Jak jednak je uzyskać? Czy wystarczy rozmowa ze stomatologiem, czy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza rodzinnego? Sprawdźmy.
Czy stomatolog może wystawić L4?
Dentysta może wystawić L4, jeśli gabinet, w którym wykonywany jest dany zabieg, współpracuje z NFZ, a dentysta który wykonuje zabieg ma podpisaną umowę z ZUS. Jeśli stomatolog nie może wystawić zwolnienia, to nic straconego, bo może wystawić zaświadczenie, jeśli np. pacjent po wykonanym zabiegu skarży się na silny ból lub mówi niewyraźnie – co jest kłopotliwe w niektórych zawodach, czy w przypadku uczniów lub studentów. Tego typu zaświadczenie wystarczy przedłożyć lekarzowi rodzinnemu, który może wystawić L4.
Zwolnienie lekarskie w prywatnym gabinecie stomatologicznym
Wiele osób zastanawia się więc, czy w ogóle możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego od stomatologa w prywatnym gabinecie. Tak, jeśli prywatna placówka, w której pracuje, ma podpisaną umowę z NFZ, a dentysta który wykonuje zabieg ma podpisaną umowę z ZUS. Warto więc zapytać przed podjęciem leczenia, czy dentysta ma taką możliwość.
Na co dentysta może wystawić L4?
Stomatolog nie może wystawić L4 po wszystkich zabiegach. Usuwanie próchnicy, wybielanie zębów, piaskowanie zębów czy też leczenie nadwrażliwości nie są wskazaniem do wystawienia zwolnienia od pracy. Zabieg musi być chirurgiczny i inwazyjny np. usuwanie zęba lub leczenie kanałowe, którego następstwem będą ból, opuchlizna, a także trudności w mówieniu i jedzeniu.
Zobacz też:
Najmłodsi zakażają się nią jeden po drugim. "Naprawdę okrutny ból sprawia dzieciakom"
Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie. Wyjaśnia fizjoterapeuta
Po tym poznasz raka trzustki. Jeśli się pojawi, szybko do lekarza





































