Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dna Moczanowa

Dna Moczanowa

dna moczanowa

Masaż stopy
29.04.2024 11:33 "Chorobę bogaczy" poznasz po stopach. Gdy zauważysz ten objaw, biegnij do lekarza

Mówi się o niej, że to “choroba bogaczy”, “choroba królów”. Chorował na nią Leonardo da Vinci i król Anglii Henryk VIII. Objawia się potężnym bólem stawów. Mowa o dnie moczanowej nazywanej inaczej podagrą lub artretyzmem. Jakie są jej pierwsze objawy?

Mężczyzna z bolącym kolanem, w kólku fasolka szparagowa
15.04.2024 17:10 Dieta przy dnie moczonowej? Oto lista zakazanych warzyw

Dna moczanowa to dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Objawia się silnym bólem w stawach, ich obrzękiem i zaczerwieniem. W dużej mierze odpowiada za nią dieta bogata w puryny będące składnikiem wielu warzyw.Jest mnóstwo warzyw, których nie można jeść przy dnie moczanowej. Zaliczamy do nich fasolkę, groch, ale też te w Polsce bardzo popularne, jak np. papryka czy szczaw. Oto pełna ich lista i komentarz eksperta.

Dna moczanowa często jest rozpoznawana właśnie po charakterystycznym wyglądzie stóp.
10.04.2024 12:37 Tę chorobę poznasz po paluchach. Nie lekceważ objawów

Pierwsze objawy pojawiają się właśnie na paluchach - palce u stóp są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, to znak, że możesz cierpieć na dnę moczanową. Należy skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i deformacjom!

apteka
26.12.2023 20:11 Te leki mogą wywołać napad dny moczanowej. Lekarz ostrzega

Dna moczanowa jest stanem związanym ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Z tego powodu kryształki moczanu sodu odkładają się w stawach i narządach. Zwiększenie stężenia kwasu moczowego powoduje głównie mięso. Jednak przyczynia się do tego również przyjmowanie niektórych leków. Które to są? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

ból stopy
10.10.2023 14:22 Te choroby widać na stopach. Po tych objawach poznasz, że ciało woła o pomoc!

Po wyglądzie stóp można ocenić nie tylko to, czy o nie dbamy, ale również, w jakiej kondycji jest organizm. To właśnie na stopach widoczne są pierwsze symptomy m.in. cukrzycy i miażdżycy. Podpowiadamy, które z chorób zmieniają ich wygląd. O opinię poprosiliśmy reumatologa i podologa. 

mężczyzna
18.09.2023 10:22 Obciąża organizm i przyczynia do rozwoju dny moczanowej. Niektórzy Polacy piją go codziennie

Dna moczanowa nie lubi alkoholu - jest to powiedzenie, w którym jest wiele prawdy. Osoby pijące zbyt dużo alkoholu mogą mieć nagły atak tej choroby, bywający wyjątkowo nieprzyjemny. Ze wszystkich alkoholi szczególnie wspomnieć trzeba o jednym trunku, który dla wielu Polaków jest trunkiem pierwszego wyboru. Co to za napój? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych. 

ból palca
13.09.2023 10:36 To groźny objaw dny moczanowej, który mylimy ze zwykłym urazem. Powoduje specyficzny rodzaj bólu

W przebiegu dny moczanowej w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu. W większości przypadków dolegliwości bólowe dotyczą dużego palca u stopy. Wówczas powstaje stan zapalny, z powodu którego dochodzi do silnych ataków bólowych. Jak rozpoznać, że ból palca to objaw dny moczanowej? Eksperty wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. 

ból stopy
07.09.2023 13:14 Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Lepiej je ogranicz!

Dna moczanowa jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do odkładania się kryształów sodu w tkankach. Prawdopodobnie występuje u 1-2% ludzi, a najczęściej chorują na nią osoby w średnim wieku i seniorzy. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową podnosi m.in. spożywanie konkretnych produktów spożywczych. Które to są? Wyjaśnia ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

dna moczanowa
03.08.2023 15:50 Domowe leczenie dny moczanowej. Reumatolog wskazał 3 najważniejsze sposoby

Dna moczanowa to stan związany z nadmiernym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Skutkiem tego jest odkładanie się kryształków moczanu sodu w stawach i narządach. Jednak jest to choroba uleczalna. W procesie leczenia niezbędna jest pomoc reumatologa, lecz sam chory również może przyspieszyć proces zdrowienia. W jaki sposób? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.