Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Lepiej je ogranicz!
Dna moczanowa jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do odkładania się kryształów sodu w tkankach. Prawdopodobnie występuje u 1-2% ludzi, a najczęściej chorują na nią osoby w średnim wieku i seniorzy. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową podnosi m.in. spożywanie konkretnych produktów spożywczych. Które to są? Wyjaśnia ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.
Dna moczanowa – czynniki ryzyka
Dna moczanowa, nazywana również skazą moczanową, artreryzmem i podagrą, powstaje wskutek odkładania się w tkankach kryształów moczanu sodu:
„Dna moczanowa jest chorobą wieloczynnikową. Istnieją czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu oraz czynniki egzogenne, związane z naszym stylem życia. Do czynników egzogennych zaliczamy m.in. nieprawidłową dietę, otyłość czy przyjmowanie niektórych leków. Należy wspomnieć również o pokarmach, które zwiększają stężenie kwasu moczowego w organizmie, a także o chorobach prowadzących do upośledzenia jego wydalania”. - powiedziała dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.
Duże ilości kwasu moczowego powstają z tych produktów:
- wątróbka,
- serca,
- ozorki,
- nerki,
- ryby i przetwory rybne,
- owoce morza,
- galarety mięsne,
- mocne wywary z mięs,
- ikra,
- konserwy.
Osobom chorującym na dnę moczanową zaleca się wykluczenie z diety wymienionych produktów. Osoby zdrowe warto z kolei, by spożywały te produkty z umiarem. Ryzyko zachorowania podnosi nadmierne spożywanie puryn.
Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania Dna moczanowa (podagra, artretyzm) - przyczyny, objawy, leczenie
Co powinna spożywać osoba chorująca na dnę moczanową?
Produkty spożywcze, które może spożywać chory to:
- produkty zbożowe,
- ryż,
- większość warzyw i owoców
„Badania wykazały, że wiśnie mają właściwości obniżające stężenie kwasu moczowego w organizmie. Jeśli chodzi o źródła białka, powinny przeważać produkty pochodzenia roślinnego a nie zwierzęcego. Jeżeli chcemy spożywać mleko, wybieramy to nisko tłuszczowe”. - powiedziała dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.
Jak rozpoznać, że zachorowało się na dnę moczanową?
Choroba często rozwija się w obrębie stawu podstawy dużego palca, rzadziej w obrębie kciuka, kręgosłupa, kciuka i stawu kolanowego. Dna moczanowa powoduje stan zapalny, Jej objawami są:
- atak silnego bólu,
- obrzęk
- zaczerwienienie,
- ograniczona ruchomość stawu,
- bolesność dotykowa.
„Typowym objawem dny moczanowej jest ból i obrzęk stawów. Najczęściej na początku dotyczy pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy, czego objawami są: zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu. Jeżeli widzą Państwo u siebie takie objawy, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kryształki mogą się odkładać nie tylko w stawach palucha, ale także m.in. w stawach skokowych, kolanowych, rzadziej w stawach kończyn górnych”. - powiedziała dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.
W obrębie stawu zwiększa się temperatura. Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, uszkodzone zostają narządy ruchu – z tego powodu chory może mieć problem z funkcjonowaniem na co dzień. Dna moczanowa może spowodować uszkodzenie nerek, kamicę moczową i tworzenie guzków dnawych w tkankach miękkich.