Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > "Chorobę bogaczy" poznasz po stopach. Gdy zauważysz ten objaw, biegnij do lekarza
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.04.2024 11:33

"Chorobę bogaczy" poznasz po stopach. Gdy zauważysz ten objaw, biegnij do lekarza

Masaż stopy
Fot. Freepik / javi_indy

Mówi się o niej, że to “choroba bogaczy”, “choroba królów”. Chorował na nią Leonardo da Vinci i król Anglii Henryk VIII. Objawia się potężnym bólem stawów. Mowa o dnie moczanowej nazywanej inaczej podagrą lub artretyzmem. Jakie są jej pierwsze objawy?

Dna moczanowa – "choroba bogaczy"

Dna moczanowa, nazywana inaczej podagrą albo historycznie "chorobą bogaczy", "chorobą królów" to schorzenie metaboliczne cechujące się nadmiernym nagromadzeniem kryształków kwasu moczowego w tkankach i stawach. Kryształki te powstają przez nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego przez organizm lub niewłaściwe wydalanie tej substancji.

– Dawniej dna moczanowa nazywana była chorobą królów, ponieważ reprezentanci wyższych sfer mieli większy dostęp do tłustego jedzenia, szczególnie do mięs. Przez lata nic się nie zmieniło i wciąż dnę moczanowa powoduje głównie mięso, szczególnie czerwone, podroby, tatar oraz alkohol – opowiada w rozmowie z Pacjentami dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych

Na podagrę chorowały osobistości takie jak królowie Zygmunt III Waza czy Jan III Sobieski, a także wielu polityków i wynalazców – choćby Benjamin Franklin i Leonardo da Vinci. Obecnie choroba uległa "zdemokratyzowaniu" i dotyka osób ze wszystkich klas społecznych. Niestety coraz częściej dotyka osób młodych. Jej najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta.

 

raw-meat-wooden-board-with-herbs-spices.jpg
Mięso i alkohol – dwa czynniki, które sprzyjają podagrze Fot. Freepik / azerbaijan_stockers
Komu grozi dna moczanowa? Lekarz tłumaczy, jakie są jej przyczyny Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania

Jak objawia się dna moczanowa?

W początkowym stadium podagry objawy są niespecyficzne. Pojawia się zmęczenie, gorączka, ból stawów. Wiele osób bierze je za wynik przeziębienia czy przetrenowania. Jeżeli objawy nie ustępują jednak przez dłuższy czas, warto im się przyjrzeć. Ostry napad dny moczanowej może trwać nawet 10 dni. Następny może nastąpić nawet za kilka miesięcy.

– Typowym objawem dny moczanowej jest ból i obrzęk stawów. Najczęściej na początku dotyczy pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy, czego objawami są: zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu. Jeżeli widzą Państwo u siebie takie objawy, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kryształki mogą się odkładać nie tylko w stawach palucha, ale także m.in. w stawach skokowych, kolanowych, rzadziej w stawach kończyn górnych – tłumaczy dr Agata Skwarek-Szewczyk.

Objawy dny moczanowej:

  • silny ból stawów (nie do zniesienia),
  • obrzęk i zaczerwienie stawów,
  • łuszczenie się skóry w okolicy stawów,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • uczucie rozbicia.


Ważne! W przypadku zmian w obrębie palucha ryzyko dny moczanowej wynosi aż 82 proc.!

Diagnostyka dny moczanowej

Diagnostyka dny moczanowej nie jest łatwa, ponieważ choroba daje objawy podobne do wielu innych schorzeń. Co więcej, u niektórych chorych schorzenia mogą się na siebie nakładać. Konieczne jest zatem badanie płynu stawowego i stwierdzenie tam kryształów moczanu. Pomocne są też inne badania, np. pomiar stężenia kwasu moczowego w surowicy oraz badania obrazowe: USG i RTG. 

Zobacz też:

Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty

Skąd się bierze trądzik? Główne przyczyny powstawania trądziku

Nowotwory układu pokarmowego - jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas