To groźny objaw dny moczanowej, który mylimy ze zwykłym urazem. Powoduje specyficzny rodzaj bólu
W przebiegu dny moczanowej w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu. W większości przypadków dolegliwości bólowe dotyczą dużego palca u stopy. Wówczas powstaje stan zapalny, z powodu którego dochodzi do silnych ataków bólowych. Jak rozpoznać, że ból palca to objaw dny moczanowej? Eksperty wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Ból paluch u stopy jako objaw dny moczanowej
Dna moczanowa jest to przewlekła choroba stawów, którą wywołuje krystalizacja i fagocytoza moczanu sodu. W organizmie chorego zwiększa się stężenie kwasu moczanowego – następstwem tego jest odkładanie się kryształków moczanu sodu w narządach i stawach:
„Groźnym poziomem stężenia kwasu moczowego, które prowadzi do odkładania się wspomnianych złogów, jest stężenie powyżej 7 mg/dl . Najczęściej na dnę moczanową chorują mężczyźni oraz kobiety po menopauzie”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych
Ból i obrzęk stawów to typowe objawy dny moczanowe. Najczęściej w pierwszej fazie dotyczy pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, czyli wielkiego palucha u stopy. Objawami są:
„Zaczerwienienie, zapalenie, bolesność, obrzęk, trudności w zginaniu. Jeżeli widzą Państwo u siebie takie objawy, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kryształki mogą się odkładać nie tylko w stawach palucha, ale także m.in. w stawach skokowych, kolanowych, rzadziej w stawach kończyn górnych”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych
Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania Dna moczanowa (podagra, artretyzm) - przyczyny, objawy, leczenieCo jeszcze może oznaczać ból dużego palca w stopie?
Dna moczanowa jest tylko jedną z możliwych przyczyn bólu dużego palca w stopie. Oprócz niej ból tego rodzaju bywa symptomem: uszkodzenia nerwów, problemów ortopedycznych, choroby zwyrodnieniowej. Odczuwanie tego rodzaju bólu nigdy nie powinno być ignorowane – warto dowiedzieć się, co jest przyczyną dolegliwości. Chorobę podstawową często można jeszcze wyleczyć!
Ból dużego palca mogą powodować także m.in.:
- choroba zapalna – taką chorobą bywa reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów. Pierwsza z chorób dotyczy tkanki łącznej a druga objawia się łuszczycą skóry. Chory może wówczas zauważyć, że stawy są zniekształcone, zesztywniałe i następuje zanik mięśni.
- paluch koślawy (haluksy) – jest to deformacja stopy. Polega na skrzywieniu palucha w stronę pozostałych palców. Paluch zaczyna wtedy też zachodzić na sąsiedni palec. Z powodu haluksów osłabione są mięśnie stopy. Haluksy powstają na skutek noszenia butów na wysokim obcasie i wąskich czubkach, nadwagi i płaskostopia poprzecznego.
- urazy – ból dużego palca pojawia się jako skutek złamania paliczków palucha, kości śródstopia, uszkodzenia kosteczek u podstawy dużego palca. Wówczas, tak jak przypadku dny moczanowej, także pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i ocieplenie.
Jak rozpoznać, że przyczyną bólu palucha w stopie jest dna moczanowa?
Gdy pojawia się ból palucha, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Podczas wywiadu z pewnością zapyta, jakie objawy towarzyszą i zleci wykonanie RTG lub USG stawu.
„Przede wszystkim obserwujemy objawy choroby. Jeżeli mamy zapalenie stawu, badamy stężenie kwasu moczowego w surowicy. Możemy również nakłuć taki staw pobierając płyn stawowy i następnie sprawdzić w nim obecność kryształków moczanu sodu. Metoda ta stanowi złoty standard w rozpoznaniu choroby. Możemy też wspomóc się badaniami obrazowym, takimi jak rentgen, USG czy tomografia komputerowa”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych