Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Dziwny smak w ustach? To może być objaw raka
Alina Gałka
Alina Gałka 20.02.2025 13:18

Dziwny smak w ustach? To może być objaw raka

Dziwny smak w ustach
Fot. Canva

O zaburzeniach odczuwania zapachów i smaku słyszeliśmy chyba wszyscy. Jednak ten dziwny objaw nie pojawia się wyłącznie w przebiegu zakażenia wirusem Covid-19. Jeśli masz w ustach gorzkawy lub metaliczny smak, przebadaj się jak najszybciej.

Dysgeusia, czyli zaburzenie smaku

Termin dysgeusia to ogólne określenie dla wszystkich zaburzeń smaku, które mogą prowadzić do utraty przyjemności z jedzenia, a nawet do jadłowstrętu i niedożywienia. Osoby doświadczające takich zaburzeń borykają się więc z obniżoną jakością życia, a czasem również z utratą masy mięśniowej.

Dysgeusia czasami pojawia się jako efekt uboczny przyjmowania leków; może być również objawem rozmaitych schorzeń ogólnoustrojowych. Występuje m.in. w przebiegu chorób takich jak cukrzyca, przewlekła choroba nerek, infekcje dróg oddechowych oraz w niedoborach żywieniowych [1]. Niekiedy bywa też objawem nowotworu. Przeczytaj: Piękny zapach cebuli i smród róży. Tak objawia się dziwna choroba

Lekarze alarmują: Nowotwór można pomylić z przeziębieniem Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

Podstępny i zabójczy nowotwór

Na rokowania pacjentów z chorobą nowotworową istotnie wpływa moment rozpoznania i wczesne podjęcie leczenia. Niestety wiele nowotworów przez długi czas rozwija się bezobjawowo lub dając niespecyficzne objawy. Do takich podstępnych chorób zalicza się rak płuc, którego objawem bywa właśnie dysgeusia. Przeczytaj: Pierwsze objawy raka płuc są nieoczywiste. Tylko 20 proc. diagnozuje się we wczesnym stadium

Według portalu zwrotnikraka.pl rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym, który stanowi największe wyzwanie dla onkologii na całym świecie. Jest też najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u obu płci. W Polsce każdego roku diagnozę raka płuc otrzymuje ponad 22 tys. pacjentów [2]. 

kaszląca-kobieta-Canva
Najczęstszym objawem raka płuca jest kaszel. Fot. Canva

Objawy raka płuc

W początkowych stadiach raka płuc jego objawy są zwykle niespecyficzne, przez co bywają mylone z symptomami infekcji dróg oddechowych. Dlatego osoby, które zmagają się z nawracającymi infekcjami, tracą na wadze i zmagają się z uczuciem zmęczenia, powinny poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na badanie RTG klatki piersiowej oraz na konsultację ze specjalistą pulmonologiem.

RTG-klatki-piersiowej-Canva
Rak płuca często jest wykrywany przypadkiem podczas badania RTG. Fot. Canva

Wśród typowych objawów raka płuc wymienia się:

kaszel – występuje u ok. 45-75% chorych, z czego u 1/3 pacjentów przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny,
• duszności i świszczący oddech,
• świszczący dźwięk podczas wydychania powietrza,
• chrypka i odkrztuszanie wydzieliny z krwią,
• utrata wagi,
• zmęczenie,
• ból w klatce piersiowej i barkach
• obrzęk szyi i twarzy.
Przeczytaj: Te objawy raka płuc występują wiele miesięcy przed diagnozą. Na co zwrócić uwagę?

Profilaktyka raka płuc

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka płuc jest palenie tytoniu, dlatego najważniejszym elementem profilaktyki jest wystrzeganie się tego nałogu. Zdrowa dieta pełna warzyw i owoców, a także regularna aktywność fizyczna obniżają ryzyko zachorowania na raka płuc.

Osoby o podwyższonym ryzyku nowotworu powinny poddawać się badaniom przesiewowym. Warto obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów nie zwlekać z konsultacją specjalistyczną. Przeczytaj: Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie


Źródła:
[1] Aryan Jafari, Arezoo Alaee, Kimia Ghods. The etiologies and considerations of dysgeusia: A review of literature. J Oral Biosci. 2021 Dec;63(4):319-326. doi: 10.1016/j.job.2021.08.006. Epub 2021 Sep 3.
[2] zwrotnikraka.pl