Tak wygląda rak. Zwróć uwagę na ślady na skórze
Nowotwory dają różnorodne dolegliwości. Warto więc przyglądać się swojemu ciału, które często alarmuje, że dzieje się coś złego. Jeden z początkowych objawów nowotworu można zobaczyć na skórze. Warto zwrócić uwagę na takie ślady.
Jak podaje Medonet, Najnowszy Narodowy Test Zdrowia Polaków, czyli największe internetowe badanie zdrowia w polskim internecie (ponad 1 mln wypełnionych ankiet) wykazał, że w 2020 r., z powodu nowotworów zmarło w Polsce blisko 109 tys. osób, z czego 92 proc. zgonów stanowiły nowotwory złośliwe.
Objawy raka, które zobaczysz na skórze
Raka możemy zauważyć na skórze. Powinny zaniepokoić nas różnego typu zgrubienia lub opuchlizna w takich okolicach jak szyja, brzuch, pacha, pachwina, klatka piersiowa, pierś czy jądro. Pojawiające się tam zmiany są podejrzane i wymagają naszej reakcji. Potrzebne jest poważne podejście do tematu zdrowia i szybka konsultacja z lekarzem.
Syndrom martwego pośladka to problem wielu kobiet. Winny jest tryb życia Choroby dwunastnicy. Po tym poznasz, że narząd chorujeJak objawia się rak? Najpopularniejsze symptomy
Do najpopularniejszych symptomów nowotworów zaliczamy też nocne poty i dreszcze. Mogą jednak pojawić się wskutek nadmiernego stresu czy stosowania leków np. na menopauzę, więc warto wykluczyć tę możliwość.
Siniaki i krwawienia, które pojawiają się bez powodu, również powinny być dla nas niepokojące. Krwawienia poza regularnym cyklem, kaszel, wymiotowanie krwią i/lub obecność krwi w stolcu bądź moczu to kolejne sygnały, które powinny być dla nas impulsem do zgłoszenia się na badania.
Nagły niewyjaśniony ból i nieplanowana masa ciała to kolejne symptomy nowotworu, których nie wolno nam ignorować. Warto też pamiętać, że są przypadki, w których nowotwór powoduje szybkie zwiększenie się masy ciała.
Nadmierne zmęczenie może być spowodowane trybem życia i nieodpowiednią dietą, ale może być też sygnałem dla organizmu, że w naszym ciele rozwija się rak. Może to wynikać z anemii spowodowanej przewlekłymi krwawieniami wewnętrznymi, więc nie wolno tego bagatelizować, bo ryzyko jest bardzo duże.
Kiedy reagować na objawy raka?
Warto mieć na uwadze, że w diagnostyce raka niezwykle ważny jest czas. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza z niepokojącymi objawami, tym większą mamy szansę na wyleczenie. Zwlekanie nie jest dobrym pomysłem, gdyż w wielu przypadkach zdiagnozowanie choroby może potrwać dłużej, niż nam się wydaje.
Jak wygląda diagnostyka onkologiczna?
Do podstawowych technik stosowanych w onkologii należą: USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Coraz szersze zastosowanie znajdują również pozytonowa tomografia emisyjna (PET), scyntygrafia, EUS czy badanie MR z cewką moczową.
Zobacz też:
Ten objaw udaru mózgu pojawia się u kobiet. Wiele z nich go ignoruje
To jeden z pierwszych objawów SM. Wygląda niewinnie
Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza tylko wyjaśnia, dlaczego tak jest