stwardnienie rozsiane objawy
Chorował na nią Steven Hawking, genialny brytyjski fizyk, który ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) żył ponad 60 lat. Był jednak wyjątkiem, bo w jego przypadku choroba postępowała wolno. Większość pacjentów żyje z diagnozą ALS znacznie krócej. Dla wielu stwardnienie zanikowe boczne oznacza dwa-trzy lata życia z postępującą niepełnosprawnością. Jak opisują pacjenci „człowiek znika ze świadomością, że znika”.Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to nieuleczalna choroba układu nerwowego, która prowadzi do stopniowej utraty kontroli nad mięśniami, aż po całkowite unieruchomienie i problemy z oddychaniem. Objawy ALS mogą się różnić – najczęściej zaczynają się w kończynach lub w obrębie ust i gardła, ale istnieją też rzadsze warianty, m.in. oddechowa, piramidowa i obwodowa. Choroba najczęściej nie jest dziedziczna, ale ok. 10% przypadków ma podłoże genetyczne – tzw. ALS rodzinne, często związane z mutacją genu SOD1. Leczenie ALS skupia się na spowalnianiu postępu choroby i poprawie jakości życia, m.in. przez rehabilitację, wspomaganie oddechu i lek wydłużający życie. Nową nadzieję daje tofersen – lek celowany dla chorych z mutacją SOD1.
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba neurologiczna, która może rozwijać się powoli i podstępnie. Choć na początku objawy bywają niespecyficzne, warto je znać i szybko skonsultować z lekarzem – wczesne rozpoznanie zwiększa szansę na skuteczne leczenie i lepsze rokowania.Stwardnienie rozsiane często zaczyna się od subtelnych objawów, takich jak drętwienie, zaburzenia widzenia czy osłabienie kończyn Objawy mogą ustępować samoistnie, co utrudnia szybkie rozpoznanie choroby Krótki odstęp między pierwszymi rzutami to sygnał ostrzegawczy i może oznaczać cięższy przebieg Wczesna diagnoza i leczenie znacząco poprawiają rokowanie i jakość życia pacjenta.
Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM) to jedna z częstszych chorób układu nerwowego. W Polsce na SM choruje około 45-55 tysięcy osób. Szacuje się, że każdego roku przybywa 1600-2500 nowych zachorowań. Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza oznaczała dla pacjenta szybkie narastanie symptomów i nieuchronną niepełnosprawność. Dziś jest inaczej.Ze względu na różnorodność objawów SM bywa nazywane „chorobą o tysiącu twarzy”. Pierwsze symptomy bywają bardzo niespecyficzne, w związku z czym chorzy bagatelizują je, co odwleka diagnozę i wdrożenie leczenia. Inaczej było w przypadku polskiej aktorki, która dzięki nowoczesnemu leczeniu wciąż jest w stanie realizować się zawodowo.
Tak jak przy każdej chorobie, tak również i przy stwardnieniu rozsianym nie ma reguły. Ta choroba, która do niedawna była wyrokiem, może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Poza oczywistymi objawami związanymi z mięśniami rąk czy nóg niepokojące symptomy mogą pojawić się także podczas korzystania z toalety. Mało kto łączy je z SM. O czym mowa?
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego, która prowadzi do uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego. Jednym z pierwszych objawów choroby mogą być problemy ze wzrokiem. Co powinno zaniepokoić i jakie są inne wczesne objawy SM?
Stwardnienie rozsiane to cicha i podstępna choroba, która powoli odbiera sprawność. Im wcześniej zostanie zauważona, tym lepiej. Są pewne objawy, które bagatelizuje mnóstwo osób. Chodzi o nasze kończyny.
Pierwsze symptomy tej choroby bywają bagatelizowane, choć mogą być podstępne, nieprecyzyjne, a nawet łączone z zupełnie innymi przypadłościami. W efekcie może to prowadzić do opóźnienia diagnozy, a trzeba pamiętać, że stwardnienie rozsiane (SM) to choroba autoimmunologiczna, której celem jest nasz układ nerwowy. Jednym z wcześniejszych objawów choroby są skurcze mięśni, pojawiające się zarówno w rękach, jak i nogach. Nader często towarzyszy im uczucie sztywności lub drżenia, które z czasem stają się coraz bardziej dotkliwe.
Nie żyje aktorka znana m.in. z serialu „Przyjaciele” i „Młodego Frankensteina”. Teri Garr odeszła w wieku 79 lat. Od wielu lat zmagała się z poważną chorobą. Teri Garr urodziła się 11 grudnia 1944 roku w Lakewood. Ukończyła prestiżowy Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Na ekranie zadebiutowała w 1963 roku. Zagrała tancerkę w kilku filmach, w których główną gwiazdą był Elvis Presley. Później jej kariera nabrała tempa.
Stwardnienie rozsiane to przewlekła i poważna choroba, która może prowadzić do niepełnosprawności. Im później zostanie rozpoznana, tym gorzej. Niestety objawy SM nie zawsze bywają czytelne. Jest jednak coś, na co warto zwrócić uwagę – chodzi o nasze nogi.
Stwardnienie rozsiane to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej przebieg – dlatego tak istotna jest wczesna diagnoza. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są pierwsze objawy SM i na co zwrócić uwagę.
Christina Applegate od trzech lat cierpi na stwardnienie rozsiane (SM). Choroba spowodowała u niej znaczne osłabienie. Gwiazda kina porusza się o lasce, a także jest zmuszona do noszenia pieluch. Nie poddaje się jednak i ma nadzieję, że dzięki swojej otwartości w opowiadaniu o chorobie pomoże innym osobom.
"Ból doprowadzający do płaczu", "nocny ból nóg", "sztywność nóg" – tak swoje odczucia opisują chorzy. Wśród wielu z nich ból nóg był pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. Czym jest SM, czyli stwardnienie rozsiane? To przewlekła choroba autoimmunologiczna, której początek można obserwować zwykle u osób w wieku od 20 do 40 lat. Wśród wielu objawów pojawiających się w przebiegu choroby, jednym z najczęściej wymienianych i najbardziej dokuczliwych jest ból nóg. Jak bolą nogi przy stwardnieniu rozsianym?