Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Nie żyje aktorka znana z serialu „Przyjaciele”. Od wielu lat zmagała się z chorobą
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 30.10.2024 14:35

Nie żyje aktorka znana z serialu „Przyjaciele”. Od wielu lat zmagała się z chorobą

"Nie żyje gwiazda "Przyjaciół". Zmagała się z poważną chorobą
screen/"Friends"

Nie żyje aktorka znana m.in. z serialu „Przyjaciele” i „Młodego Frankensteina”. Teri Garr odeszła w wieku 79 lat. Od wielu lat zmagała się z poważną chorobą. 

Teri Garr urodziła się 11 grudnia 1944 roku w Lakewood. Ukończyła prestiżowy Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Na ekranie zadebiutowała w 1963 roku. Zagrała tancerkę w kilku filmach, w których główną gwiazdą był Elvis Presley. Później jej kariera nabrała tempa.

Teri Garr nie żyje. Jej dorobek filmowy jest imponujący

Aktorka Teri Garr  współpracowała z takimi wybitnymi reżyserami jak Steven Spielberg, Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese. W serialu „Przyjaciele” wcielała się w postać Phoebe Abbott. Zagrała też w filmie „Młody Frankenstein” jako Inga. Największą rozpoznawalność zapewnił jej  jednak “Tootsie” w reżyserii Sydneya Pollacka. Za rolę w tym filmie otrzymała nominację do Oscara.

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu Nie chciała umierać na scenie. Elżbieta Zającówna przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda

Teri Garr zmagała się z poważną chorobą

Aktorka od lat zmagała się z poważną chorobą. W 2002 roku poinformowała, że ma stwardnienie rozsianie. Nie poddała się chorobie, a wręcz przeciwnie, wykorzystała ją, by zachęcić innych do badania się i dbania o swoje zdrowie. W 2007 roku przeszła operację tętniaka mózgu. Brytyjskie media poinformowały o jej śmierci 29 października. Odeszła w wieku 79 lat. Jak poinformowano, przyczyną śmierci były powikłania związane ze stwardnieniem rozsianym.

Stwardnienie rozsiane – pierwsze objawy choroby

Objawy stwardnienia rozsianego, które powinny nas zaniepokoić, to:

  • zaburzenia czucia powierzchniowego na kończynach, twarzy lub tułowiu,
  • podwójne widzenie,
  • zaburzenia ostrości wzroku,
  • zaburzenia kontroli zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • skurcze mięśniowe,
  • zaburzenia mowy, 
  • zawroty głowy,
  • trudności z połykaniem,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • zaburzenia koordynacji,
  • problemy z pamięcią.

 

Czy stwardnienie rozsiane to ciężka chorobą?

Stwardnienie rozsiane  to ciężka choroba neurologiczna, która atakuje układ nerwowy. Powoduje zaburzenie wielu funkcji, m.in. związanych z poruszaniem się czy trzymaniem moczu. W Polsce jest około 46 tys. zdiagnozowanych chorych na SM, a na świecie około 2,8 mln. 

Rozwój medycyny pozwala spowolnić postęp choroby, a pacjenci mogą prowadzić niemal w pełni normalne i aktywne życie, np. pracować czy zostawać rodzicami.  Szacuje się, że obecnie pacjenci ze stwardnieniem rozsianym żyją około 5-10 lat krócej, niż normalnie.