Nerwowość, częste infekcje, albo ból głowy? Nietypowe objawy niedoboru tej witaminy
Witamina B6 nazywana również pirydoksyną, jest jedną z witamin z grupy B. Bez niej organizm nie może funkcjonować prawidłowo – odpowiada m.in. za prace układu nerwowego. Stosuje się ja zarówno profilaktycznie, jak i w poważniejszych stanach. Jej niedobór jest łatwo zauważalny na co dzień. Jak rozpoznać, że organizmowi brakuje witaminy B6? Tłumaczymy.
Jaką rolę pełni witaminy B6?
Inicjuje i kontroluje ponad 100 enzymów, bez których nie mogłoby dojść do istotnych reakcji biochemicznych. Dzięki niej leczymy niedokrwistość i choroby nerek i usuwamy skutki uboczne długotrwałego przyjmowania leków. Wspiera także układ odpornościowy i zapewnia sercu właściwe ciśnienie krwi i powoduje skurcze mięśni. Łagodzi także bóle menstruacyjne i objawy zespołu przedmiesiączkowego.
Witamina B6 może sprawić, że organizm lepiej będzie przyswajać jony magnezu – nawet do 40%.
Jak rozpoznać niedobór witaminy B6?
Do niedoboru witaminy B6, wbrew temu co może się wydawać, dochodzi stosunkowo rzadko. Objawami tego stanu są:
- zaburzenia snu,
- niedokrwistość,
- problemy z koncentracją,
- mrowienie,
- drętwienie kończyn,
- zaczerwienienie skóry,
- łuszczenie skóry,
- łupież,
- wypadanie włosów.
Niedobór składnika może spowodować kamicę nerkową, zaburzenia neurologiczne, niedokrwistość makrocytarną. W przypadku dzieci może dojść do zaburzeń padaczkowych, wad kości i zaburzeń rozwoju.
Zapotrzebowanie na witaminę B6:
- Dzieci od 1. do 3. roku życia - 0,5 mg
- Dzieci od 4. do 6. roku życia - 0,6 mg
- Dzieci od 7. do 9. roku życia -1 mg
- Dziewczęta od 10. do 18. roku życia - 1,2 mg
- Chłopcy od 10. do 12. roku życia - 1,2 mg
- Chłopcy od 13. do 18. roku życia - 1,3 mg
- Kobiety od 19. do 50. roku życia - 1,3 mg
- Kobiety po 50. roku życia - 1,5 mg
- Kobiety w ciąży - 1,9 mg
- Kobiety karmiące piersią - 2 mg
- Mężczyźni od 19. do 50. roku życia - 1,3 mg
- Mężczyźni po 50. roku życia - 1,7 mg
Jak uzupełnić niedobór witaminy B6?
Znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najwięcej witaminy B6 znajduje się w kaszy gryczanej, otrębach i zarodkach pszennych. Dużo zawierają jej także mięso i wędliny, w szczególności kurczak i indyk. Oprócz nich witaminę B6 znajdziemy w:
- łososiu,
- makreli,
- dorszu,
- wątrobie wołowej,
- wątrobie wieprzowej,
- brązowym ryżu,
- kaszy bulgur,
- jajach,
- soi,
- mleku,
- jogurtach,
- bananach,
- kiwi,
- pomarańczach,
- truskawkach,
- malinach,
- porzeczkach,
- białej fasoli,
- brokułach,
- marchwi,
- brukselce,
- karczochach,
- białej kapuście.
Włosy i paznokcie a dieta
Jeśli masz problem ze słabymi włosami i paznokciami, a przyczyny zdrowotne (np. hormonalne związane z hormonami tarczycy czy zbyt niskim poziomem estrogenu, lub za wysokim testosteronem), zostały wykluczone przez lekarza, przeanalizuje dietę. Oto najczęstsze przyczyny: jesz zbyt mało białka i nie dostarczasz sobie aminokwasów, popijasz posiłki kawą i herbatą, przez co wchłanianie niektórych składników jest gorsza, jesz kaloryczne, ale bezwartościowe posiłki, jeśli chodzi np. o zawartość antyoksydantów - to m.in. wit. C i A, które znajdziesz w warzywach. A może, jak 90 proc. Polaków masz niedobór wit. D3? Oznacz jej poziom we krwi. A jeśli jesteś na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej możesz mieć też niedobór wit. B12 i kwasu foliowego, a to też wpływa na stan włosów. Poradź się lekarza, czy je suplementować, a jeśli tak, to w jakich dawkach. I pamiętaj, że wszystkie witaminy i pierwiastki o wiele lepiej przyswajają się z jedzenia, niż z suplementów.