Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Torbiel łojowa skóry (naskórkowa) - przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Torbiel łojowa skóry (naskórkowa) - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel łojowa skóry (naskórkowa) - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Torbiel łojowa skóry (naskórkowa) zwana także kaszakiem, to łagodny guz rozwijający się na powierzchni skóry. Występuje najczęściej na twarzy, szyi, karku oraz na skórze głowy. Czy torbiel naskórkowa może być groźna dla zdrowia? Jakie są przyczyny powstawania torbieli łojowej skóry i jakie objawy im towarzyszą? W jaki sposób należy ją leczyć, aby się jej pozbyć? 

Czym jest torbiel łojowa (naskórkowa) skóry? 

Torbiel łojowa skóry (naskórkowa), potocznie ,,kaszak’’ to zmiana skórna w postaci guza wypełnionego płynną masą łojową i zrogowaciałym naskórkiem. Charakteryzuje się powolnym wzrostem, może osiągać rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Torbiele łojowe skóry powstają często na skutek urazów. Kaszaki rozwijają się najczęściej w okresie dojrzewania lub u osób między 30. a 40. rokiem życia, głównie są to mężczyźni. 

Torbiel łojowa (naskórkowa) skóry - przyczyny 

Do powstawania torbieli łojowej skóry dochodzi na skutek wnikania w skórę komórek płaskonabłonkowych, które na skutek nieprawidłowości nie ulegają złuszczaniu się. Komórki naskórka tworzą ścianę torbieli, następnie wydzielając do środka białka keratynowe tworzące w efekcie gęstą substancję - zawartość kaszaka. 

Do powstawania torbieli naskórkowej skóry przyczyniają się:

  • uwarunkowania genetyczne, 

  • uszkodzenie mieszka włosowego, w wyniku otarcia, urazu, czy rany chirurgicznej,

  • pęknięcie gruczołu łojowego na skutek trądziku lub stanu zapalnego skóry,

  • wady rozwojowe - torbiele mogą powstawać już w trakcie trwania ciąży. 

Niekiedy zdarza się, że torbiele naskórkowe powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. 

Objawy torbieli łojowej skóry

Guzek występuje  w obrębie mieszków i gruczołów włosowych, na:

  • szyi,

  • twarzy,

  • karku,

  • głowie,

  • powiece,

  • wargach sromowych,

  • mosznie. 

Jest łatwo przesuwalny pod wpływem nacisku, początkowo ma białą barwę, a na późniejszym etapie skóra w miejscu zmiany staje się żółtawa. Miejsce, w którym występuje torbiel jest zazwyczaj niebolesne, chyba że pojawi się stan zapalny, wówczas miejsce wokół zmiany jest ciepłe i zaczerwienione. 

Jak zapobiec powstawaniu torbieli łojowej skóry?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia torbieli naskórkowej skóry należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę osobistą. Bardzo istotne jest regularne złuszczanie martwego naskórka przy użyciu np. peelingów, dzięki czemu ujścia mieszków włosowych nie będą ulegały zapychaniu. 

Jeśli jednak na profilaktykę jest już za późno i na skórze pojawiła się torbiel, należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Odpowiednio dobrana metoda leczenia torbieli łojowej skóry powinna w efekcie sprawić, że kaszak zacznie się wchłaniać. Nie powinno także dojść do nadkażenia, które może skutkować zesłośliwieniem się zmiany. 

Tagi: