Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Torbiel nasieniowa (spermatocele) - przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Torbiel nasieniowa (spermatocele) - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel nasieniowa (spermatocele) - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Torbiel nasieniowa (spermatocele) to łagodna zmiana najądrza, która jeśli nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu, nie wymaga leczenia. Powstaje, gdy zablokowana jest droga odpływu nasienia. Czy znane są przyczyny torbieli nasieniowej? Jak objawia się to schorzenie? Czy wymagane jest specjalistyczne leczenie? 

Czym jest torbiel nasieniowa (spermatocele)?Torbiel nasieniowa rozwija się w najądrzach - niewielkich przewodach umiejscowionych na górnej części jądra. Ich zadaniem jest transport plemników. Torbiel nasieniowa powstaje w wyniku zablokowania drogi odpływu nasienia. Zablokowana sperma w komórkach przewodów powoduje, że powiększają się one, w efekcie czego powstaje jama wypełniona nasieniem. 

Przyczyny powstawania torbieli nasieniowejZa przyczyny występowania torbieli nasieniowej uznaje się zablokowanie przepływu nasienia z jądra do najądrza, a także stany zapalne lub urazy. Innym czynnikiem ryzyka powstawania torbieli nasieniowej jest wiek, bowiem dotyka ona mężczyzn w przedziale wiekowym pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Do wykrycia spermatocele dochodzi najczęściej przypadkowo, przy badaniu moszny, bowiem guzek nie daje jednoznacznych objawów, jeśli osiąga niewielkie rozmiary. 

Gdy torbiel jest duża, wówczas chory może odczuwać boleści w miejscu zmiany, a można może być opuchnięta i zaczerwieniona. Niekiedy jądro, w którym znajduje się torbiel może być większe od tego zdrowego. 

Objawy torbieli nasieniowejZmiana w najądrzu wykrywalna jest poprzez dotyk, warto zatem regularnie dokonywać samobadania. Torbiel nasieniowa zazwyczaj nie wykazuje tendencji do gwałtownego wzrostu i nie daje żadnych objawów dopóki guzek jest niewielkich rozmiarów. 

Pod wpływem rozrostu guza mogą wystąpić poniższe dolegliwości:

  • uczucie ciężkości w jądrze, w którym znajduje się torbiel,

  • obrzęk jądra,

  • uczucie ucisku w jądrze,

  • dyskomfort oraz dolegliwości bólowe w miejscu występowania torbieli. 

Rozpoznanie torbieli nasieniowejDo zdiagnozowana torbieli nasieniowej konieczne jest wykonanie badania fizykalnego, które pozwala na wykrycie zmian przy pomocy dotyku. Podczas badania palpacyjnego lekarz używa latarki do oświetlenia badanej zmiany. Torbiel wypełniona płynem przepuszcza światło - w ten sposób można odróżnić łagodną zmianę od tworów litych, które mogą okazać się nowotworem. W rozpoznaniu pomocne jest także wykonanie badania USG, które umożliwi wykluczenie nowotworu jąder lub ustalenie przyczyny obrzęku jąder. Jeśli wyniki badań nie są rozstrzygające, lekarz może zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego. 

Leczenie torbieli nasieniowejW przypadku torbieli o średnicy nie przekraczającej 1 cm z reguły nie jest wymagane leczenie, bowiem istnieje duża szansa na to, że wchłoną się samoistnie. Należy jednak poddawać je regularnej obserwacji i kontroli przez specjalistę. Operacyjne leczenie jest konieczne wówczas, gdy torbiel osiąga rozmiar kilku centymetrów i stale się powiększa oraz gdy daje dolegliwości bólowe i uczucie dyskomfortu. 

Metody operacyjne w leczeniu torbieli nasieniowejUsunięcie torbieli nasieniowej przy nacięciu moszny i wyłuszczeniu torbieli z nasieniowodu. Taki zabieg odbywa się przy użyciu znieczulenia i trwa około 40 minut). Pobraną zmianę poddaje się badaniu histopatologicznemu,Odciągnięcie płynu, który znajduje się w jamie torbieli oraz zastąpienie go środkiem, którego zadaniem jest sklejenie ścian torbieli (skleroterapia). 

Jeśli nie ma jednoznacznych wskazań do przeprowadzenia operacji, nie należy jej wykonywać. Leczenie operacyjne torbieli nasieniowej niesie za sobą ryzyko uszkodzenia nasieniowodu, który w efekcie powoduje bezpłodność. W uśmierzaniu dolegliwości pomocne są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne w aptekach.

Tagi: