Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Torbiel skórzasta - objawy, diagnostyka, usuwanie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:33

Torbiel skórzasta - objawy, diagnostyka, usuwanie

Torbiel skórzasta - objawy, diagnostyka, usuwanie
pixabay.com

Torbiel skórzasta to łagodny nowotwór, powstający z dojrzałych komórek włosów, naskórka, paznokci i gruczołów. Przez długi okres czasu nie daje żadnych objawów, chyba że dochodzi do powikłań. Jakie są przyczyny powstawania torbieli skórzastej? Jakie leczenie należy podjąć, aby wyeliminować torbiel skórzastą?

Czym jest torbiel skórzasta? W rozwoju zarodkowym tkanki zwanej listkiem ektodermalnym powstają struktury, takie jak: naskórek i jego wytwory - włosy, paznokcie oraz gruczoły. Wszystkie z nich mogą znaleźć się we wnętrzu torbieli skórzastej. Torbiel skórzasta jest zatem niczym innym, jak jamą wypełnioną elementami skóry. 

Torbiel skórzasta - występowanieNajczęstszymi miejscami występowania torbieli skórzastych są: struktury wewnątrz klatki piersiowej, narządy umiejscowione w środkowej linii ciała, okolice lędźwiowo-krzyżowe, twarz oraz wnętrza czaszki. Torbiele skórzaste rzadziej spotyka się w mózgu (wymagają interwencji chirurgicznej), w zatokach przynosowych (ich usunięcie bywa niezwykle trudne) oraz na rdzeniu kręgowym (łączą się z powierzchnią skóry). 

Torbiel skórzasta - objawy Zmiany przez długi czas nie wykazują żadnych objawów, a związane z nimi powikłania są następstwem zropienia, pęknięcia torbieli lub skręt szypułu torbieli. Tego typu torbiele są łagodnymi zmianami nowotworowymi i rzadko dochodzi do ich zezłośliwienia. Najczęściej torbiele skórzaste ujawniają się w wieku dziecięcym oraz u osób w przedziale wiekowym od 20. do 30. roku życia. 

Diagnostyka torbieli skórzastejDo rozpoznania  torbieli skórzastej zazwyczaj dochodzi przypadkowo lub gdy dojdzie do wystąpienia powikłań. W przypadku, gdy odczuwalne są dolegliwości bólowe niewiadomego pochodzenia lub gdy występuje stan zapalny, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Innymi sygnałami wskazującymi wizytę w gabinecie lekarskim są: pojawienie się stanu zapalnego lub uwidoczniona, rosnąca torbiel, która może także zmieniać kolor. 

Podstawą do konsultacji z lekarzem jest także problem natury estetycznej - jeśli torbiel stanowi defekt wizualny, także należy skonsultować się ze specjalistą. 

Usuwanie torbieli skórzastejOperacja usunięcia torbieli skórzastej nie jest skomplikowanym zabiegiem. Niekiedy jednak torbiel ulega pęknięciu, stając się jednocześnie przyczyną wystąpienia stanu zapalnego, gorączki i bólu, wówczas konieczna jest interwencja lekarza specjalisty. 

Jeśli torbiel skórzasta występuje na twarzy, przed podjęciem decyzji o jej usunięciu należy wykluczyć, czy nie są to inne rodzaje narośli. Aby uniknąć pomyłki, warto wiedzieć, że torbiele skórzaste powstają przy narodzinach, a proces ich rozrastania się jest powolny. Torbiele skórzaste występujące na twarzy są zwarte i niebolesne. 

Zdarzają się sytuacje, w których torbiel skórzasta sięga głębszych struktur, niż skóra - przykładem mogą być oczodoły lub jama ustna. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie tomografii komputerowej, aby móc rzetelnie ocenić ewentualne ryzyko, jakie niesie za sobą zabieg usunięcia torbieli. 

Powierzchniowe torbiele skórzaste można w prosty i szybki sposób w gabinecie lekarskim. Przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie operowanego miejsca oraz zastosowanie miejscowego znieczulenia. Torbiel usuwa się poprzez wykonanie nacięcia na powierzchni skóry i ujęciu torbieli. 

Bezwzględnie zakazuje się samodzielnego usuwania torbieli, z uwagi na duże ryzyko wystąpienia krwawienia lub infekcji z groźnymi powikłaniami. Niedokładnie usunięte torbiele mają tendencję do nawrotów.

Tagi:
Polecane