Pacjenci.pl
Charakterystyka twardziny układowej

pixabay.com/nastya_gepp

Twardzina układowa jest groźną i nieuleczalną chorobą. Atakuje skórę, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Barbara Bujar

Udostępnij:

Twardzina układowa to poważna i nieuleczalna choroba, na którą w Polsce cierpi ponad 5 tysięcy osób. Pomimo tego wiedza na jej temat jest wśród społeczeństwa bardzo mała. Z okazji Światowego Dnia Twardziny, który co roku obchod

Boehringer Ingelheim to firma farmaceutyczna, która szczególnym zainteresowaniem naukowym darzy choroby rzadkie, w których brakuje skutecznych terapii. Do takiej grupy należy twardzina układowa. Z okazji Światowego Dnia Twardziny, który 29 czerwca 2020 roku był obchodzony już po raz dziesiąty, firma wydała specjalny komunikat. Jego treść ma zwiększyć świadomość na temat choroby.

Twardzina układowa jest rzadka i nieodwracalna. Poznaj jej objawy, przebieg i sposób leczenia

Twardzina układowa, inaczej nazywana jest sklerodermią, to choroba upośledzająca i potencjalnie śmiertelna. Dotyka ona setek tysięcy ludzi na całym świecie, a jej przypadki diagnozowane są także w Polsce. W naszym kraju cierpi na nią około 5 tysięcy osób. Mimo to świadomość choroby jest wciąż niewielka.

Twardzina układowa jest rzadką chorobą autoimmunologiczną, która atakuje tkankę łączną. Jako że występuje ona w całym organizmie, objawy choroby mogą się od siebie różnić. Zaatakowane mogą zostać na przykład naczynia krwionośne lub narządy wewnętrzne, takie jak: serce, płuca, układ trawienny i nerki. Choroba bardzo często dotyka także skóry, na której mogą pojawiać się zgrubienia.

- Rozpoznanie twardziny układowej może być druzgoczące dla pacjentów, ponieważ świadomość tej rzadkiej choroby jest wciąż niewielka. Nie istnieje również jeden konkretny test, który potwierdza wystąpienie choroby, dlatego diagnostyka nie zawsze jest prosta. Lekarze mogą jednak wykorzystać wyniki kilku badań, aby stworzyć dobry obraz tego, co dzieje się z organizmem pacjenta – powiedziała dr Monika Czapska, Dyrektor ds. Polityki Zdrowotnej w Boehringer Ingelheim Polska.

Twardzinie układowej bardzo często towarzyszy śródmiąższowa choroba płuc, która doprowadza do śmierci prawie 35 procent chorych. O jej pojawieniu najczęściej świadczy duszność, częste zadyszki podczas ćwiczeń i innych form wysiłku fizycznego, zmęczenie oraz suchy i uporczywy kaszel. Takie objawy powinny być powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Szybkie zdiagnozowanie śródmiąższowej choroby płuc może być kluczowe dla każdej osoby, która cierpi na sklerodermię.

- Każdy pacjent, u którego zdiagnozowano twardzinę układową, powinien zwracać uwagę na wszelkie symptomy ze strony układu oddechowego. Każdy, kto uważa, że może mieć objawy choroby płuc, powinien natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem, ponieważ im szybciej zauważony zostanie proces włóknienia płuc, tym lepiej można radzić sobie z objawami i konsekwencjami choroby – dodała dr Monika Czapska.

Twardzina układowa jest nieuleczalną chorobą i do tej pory nie udało się wynaleźć leku, który mógłby ją wyeliminować z organizmu chorego. Niemniej jednak lekarze podejmują się leczenia, które pomaga w łagodzeniu objawów, zapobieganiu ewentualnych powikłań oraz zahamowaniu tempa progresji choroby.

„Na podstawie komunikatu prasowego Światowy Dzień Twardziny”

Na podstawie komunikatu prasowego Światowy Dzień Twardziny

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >