Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Twardzina układowa jest groźną i nieuleczalną chorobą. Atakuje skórę, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne
Barbara Bujar
Barbara Bujar 10.07.2020 02:00

Twardzina układowa jest groźną i nieuleczalną chorobą. Atakuje skórę, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne

Charakterystyka twardziny układowej
pixabay.com/nastya_gepp

Boehringer Ingelheim to firma farmaceutyczna, która szczególnym zainteresowaniem naukowym darzy choroby rzadkie, w których brakuje skutecznych terapii. Do takiej grupy należy twardzina układowa. Z okazji Światowego Dnia Twardziny, który 29 czerwca 2020 roku był obchodzony już po raz dziesiąty, firma wydała specjalny komunikat. Jego treść ma zwiększyć świadomość na temat choroby.

Twardzina układowa jest rzadka i nieodwracalna. Poznaj jej objawy, przebieg i sposób leczenia

Twardzina układowa, inaczej nazywana jest sklerodermią, to choroba upośledzająca i potencjalnie śmiertelna. Dotyka ona setek tysięcy ludzi na całym świecie, a jej przypadki diagnozowane są także w Polsce. W naszym kraju cierpi na nią około 5 tysięcy osób. Mimo to świadomość choroby jest wciąż niewielka.

Twardzina układowa jest rzadką chorobą autoimmunologiczną, która atakuje tkankę łączną. Jako że występuje ona w całym organizmie, objawy choroby mogą się od siebie różnić. Zaatakowane mogą zostać na przykład naczynia krwionośne lub narządy wewnętrzne, takie jak: serce, płuca, układ trawienny i nerki. Choroba bardzo często dotyka także skóry, na której mogą pojawiać się zgrubienia.

- Rozpoznanie twardziny układowej może być druzgoczące dla pacjentów, ponieważ świadomość tej rzadkiej choroby jest wciąż niewielka. Nie istnieje również jeden konkretny test, który potwierdza wystąpienie choroby, dlatego diagnostyka nie zawsze jest prosta. Lekarze mogą jednak wykorzystać wyniki kilku badań, aby stworzyć dobry obraz tego, co dzieje się z organizmem pacjenta – powiedziała dr Monika Czapska, Dyrektor ds. Polityki Zdrowotnej w Boehringer Ingelheim Polska.

Twardzinie układowej bardzo często towarzyszy śródmiąższowa choroba płuc, która doprowadza do śmierci prawie 35 procent chorych. O jej pojawieniu najczęściej świadczy duszność, częste zadyszki podczas ćwiczeń i innych form wysiłku fizycznego, zmęczenie oraz suchy i uporczywy kaszel. Takie objawy powinny być powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Szybkie zdiagnozowanie śródmiąższowej choroby płuc może być kluczowe dla każdej osoby, która cierpi na sklerodermię.

- Każdy pacjent, u którego zdiagnozowano twardzinę układową, powinien zwracać uwagę na wszelkie symptomy ze strony układu oddechowego. Każdy, kto uważa, że może mieć objawy choroby płuc, powinien natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem, ponieważ im szybciej zauważony zostanie proces włóknienia płuc, tym lepiej można radzić sobie z objawami i konsekwencjami choroby – dodała dr Monika Czapska.

Twardzina układowa jest nieuleczalną chorobą i do tej pory nie udało się wynaleźć leku, który mógłby ją wyeliminować z organizmu chorego. Niemniej jednak lekarze podejmują się leczenia, które pomaga w łagodzeniu objawów, zapobieganiu ewentualnych powikłań oraz zahamowaniu tempa progresji choroby.

„Na podstawie komunikatu prasowego Światowy Dzień Twardziny”

Na podstawie komunikatu prasowego Światowy Dzień Twardziny

ARTYKUŁ PARTNERSKI