Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > W tej pozycji mocz oddaje większość kobiet. Ginekolog ostrzega, by tego nie robić!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.07.2023 10:08

W tej pozycji mocz oddaje większość kobiet. Ginekolog ostrzega, by tego nie robić!

publiczna toaleta
canva

„Na Małysza” – tak nazywa się metoda, z której wiele kobiet (choć mężczyzn też) oddaje moc podczas korzystania najczęściej z publicznej toalety. Powód? Obawa przed zarazkami znajdującymi się na desce toaletowej. Jednak eksperci ostrzegają, że oddawanie moczu w ten sposób może mieć fatalne skutki. Dlaczego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.

„Na Małysza” – co to za pozycja?

Oddawanie moczu w pozycji „na Małysza” oznacza defekację bez dotykania deski sedesowej pośladkami. Najczęściej używamy tej metody podczas korzystania z toalet publicznych. Wynika to z potrzeby, by możliwie jak najszybciej oddać mocz i uniknąć infekcji dróg moczowych. Jednak często odbywa się to w pośpiechu i w obawie, że dojdzie do zakażenia – w rezultacie pęcherz nie zostaje całkowicie opróżniony. Prowadzi do również do zaburzenia koordynacji mięśni miednicy.

„Prawidłowa pozycja oddawania moczu u kobiet to pozycja siedząca, gdzie nasze nogi są zgięte w stawie biodrowym i kolanowym pod kątem około 90 stopni. Uważa się nawet, że jeśli mamy problem z oddaniem moczu (czy stolca u kobiety jak i u mężczyzny), powinno się unieść nogi w stawie biodrowym, aby mocz mógł łatwiej wypłynąć. Oddanie moczu w znanej wszystkim, sportowej pozycji wymusza jednak i odwraca niepotrzebnie te kąty, co rzeczywiście nie jest pożądane”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Pozycja kuczna powoduje, że mięśnie dna miednicy nie mają właściwej elastyczności w potrzebnym momencie – z tego powodu strumień moczu nie płynie ciągiem, lecz jest przerywany. Następstwem tego jest nacisk na uda i większe parcie, prowadzące do nietrzymania moczu.

Projekt bez nazwy - 2023-07-06T025827.799.png

Krew w moczu - przyczyny, powikłania, możliwości leczenia Wysiłkowe nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem

Częste sikanie w pozycji „na Małysza” może obniżyć narządy rodne

„Proszę pamiętać, że jeżeli oddajemy mocz w pozycji „na Małysza”, siły ciążenia moczu w pęcherzu plus grawitacja i napięcie różnych mięśni to pierwszy krok do możliwości pojawienia się negatywnych następstw. Nic, co wykonywane rzadko nie będzie miało negatywnego wpływu w dalszym procesie i przebiegu pogłębiania się nietrzymania moczu, jednak mimo wszystko odradzałbym stosowania tej pozycji”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Jednym z negatywnych następstw częstego oddawania moczu w tej pozycji bywa obniżenie narządów rodnych. W tym stanie macica i pochwa są ułożone w innej pozycji – stanowi to jednocześnie zagrożenie dla zdrowia organizmu, ale też uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Osłabienie mięśni miednicy może także spowodować, że obniżony zostanie także:
   • pęcherz moczowy,
   • odbytnica,
   • jelito cienkie,
   • cewka moczowa.

Gdy narządy zmieniają położenie, może pojawić się również problem z trzymaniem moczu i z wypróżnianiem.

Jak rozpoznać, że doszło do obniżenie narządów rodnych?

Początkowe objawy mogą być niezauważalne. Kobieta mająca obniżone narządy rodne może odczuwać ucisk i obecność ciała obcego w pochwie. Częstym objawem jest ból podczas oddawania moczu i nietrzymanie moczu: „Jeżeli cewka jest obniżona, sama bądź wraz z pochwą, dochodzi do bezwiednego wypływania moczu. Obniżenie przedniej ściany pochwy (która jest w korelacji z cewką) zazwyczaj następuje u kobiet po porodzie. Kolejną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest dysfunkcja mięśniowa zwieracza cewki. Czasem nakłada się na to jeszcze przepełniony pęcherz, który pogłębia problem”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Obniżenie narządów rodnych może powodować także ból krocza, podbrzusza i odcinka krzyżowego kręgosłupa. Gdy obniżenie organów miednicy mniejszej jest wyjątkowo silne, pochwa może stać się uwypuklona. 

Tagi: Ginekolog