Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wycofano z obrotu jedne z ulubionych parówek Polaków. GIS apeluje, by ich nie jeść!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.10.2023 18:38

Wycofano z obrotu jedne z ulubionych parówek Polaków. GIS apeluje, by ich nie jeść!

parówki
canva

GIS ostrzega, by nie spożywać parówek znanej w Polsce marki. Na stronie GIS opublikowano numer wadliwej partii. Wszystkich konsumentów zachęcamy, by koniecznie zapoznali się z tymi danymi i zrobili przegląd produktów spożywczych znajdujących się lodówkach!


 

GIS wycofał partię parówek

3 października Główny Inspektorat Sanitarny wycofał partię parówek z szynki marki Sokołów. Po zbadaniu ich przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykryto w nich obecność białka soi. Informacji tej nie umieszczono jednak na etykiecie produktu. Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się więc usunąć je ze sprzedaży.

Szczegóły dotyczące wycofanej partii parówek:

  • Produkt: Parówki z szynki „Stówki” 100%, 200 g, Sokołów
  • Numer partii: C32541
  • Data minimalnej trwałości: 06/10/2023
  • Producent: SOKOŁÓW S.A. Oddział w Czyżewie ul. Zarębska 48, 18-220 Czyżew, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL20134001

„Producent niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności białka soi w parówkach uruchomił procedurę wycofania produktu z rynku i poinformował odbiorców o konieczności zatrzymania dystrybucji, wycofania i poddania utylizacji partii ww. wyrobu. Podjął działania w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczenia białkiem soi”. - czytamy w ostrzeżeniu GIS.

Projekt bez nazwy - 2023-10-05T182533.601.png

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia? Co warto wiedzieć o katarze alergicznym

Białko soi – zagrożenie dla alergików

Główny Inspektorat Sanitarny podkreślił, że u osób uczulonych na białko soi po spożyciu wymienionej partii parówek może wystąpić reakcja alergiczna. Jak wynika z informacji przekazanych przez GIS, Organ Inspekcji Weterynaryjnej zajął się już wyjaśnianiem sprawy.

Osoby uczulone na soję zdecydowanie powinny zrezygnować ze spożywania parówek wskazanych przez GIS. Alergia na białko soi jest jedną z alergii pokarmowych. Osoba uczulona po zjedzeniu tej parówek z tej partii,  może mieć reakcję skórną oraz nudności, wymioty i biegunkę. W skrajnych przypadkach następstwem bywa wstrząs anafilaktyczny.

Objawy alergii na soję nie są specyficzne. W przypadku małych dzieci alergia na soję może spowodować brak należytego przyrostu masy ciała i spowodować niechęć dziecka do jedzenia. Co więcej, bywa także przyczyną zaburzeń psychicznych.

By ustalić, czy mamy do czynienia z objawami alergii na soję, wykonuje się testy prowokacyjne. Leczenie alergii polega głównie na stosowaniu diety eliminacyjnej.

Dlaczego w parówkach znalazło się białko soi?

Wciąż nie mamy odpowiedzi na to pytanie. Producent podjął już działania, by określić, co było przyczyną problemu. Kilka dni temu wykryto jednak białko soi także w boczku Sokołów – w tym przypadku przyczyną prawdopodobnie było zakażenie krzyżowe spowodowane niedokładnym umyciem maszyn i urządzeń.

Polecane