Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wydzielina z ucha – przyczyny i rodzaje, rozpoznanie, postępowanie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wydzielina z ucha – przyczyny i rodzaje, rozpoznanie, postępowanie

Wydzielina z ucha – przyczyny i rodzaje, rozpoznanie, postępowanie
pixaby.com

Wydzielina z ucha – przyczyny i rodzaje

Czysto krwisty wyciek

Obserwowany jest on przy uszkodzeniu przewodu słuchowego lub uszkodzeniu błony bębenkowej, otwartym złamaniu czaszki, przy guzie złośliwym; nieodpowiednia higiena uszu także może przyczyniać się do powstawania krwistej wydzieliny z ucha.

Wydzielina krwistoropna

Przy ropnym zapaleniu ucha środkowego z perforacją błony bębenkowej, po otwarciu ropnia w czyraku przewodu słuchowego.

Wydzielina ropna

Występuje w przebiegu podostrego zapalenia ucha środkowego z perforacją, w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha środkowego z perlakiem, w odczynach zapalnych przewodu słuchowego przy długo zalegającym ciele obcym lub rozpadających się guzach.

Mętna, wodnista wydzielina

Może ona być związana z przewlekłym stanem zapalnym rozwijającym się w uchu. Wydzielina jest wynikiem braku leczenia stanu zapalnego, a zalegając w uchu środkowym może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej. Ten rodzaj wydzieliny może się także pojawić wskutek uszkodzenia błony bębenkowej, np. przy gwałtownej zmianie ciśnienia. Wówczas wyciek ma charakter gęstej i białej wydzieliny.

Wydzielina z ucha – rozpoznanie

Osoby, które zgłaszają się do lekarza z problemem wydzieliny z ucha w pierwszej kolejności poddawane są jego wziernikowaniu. Badanie to wykonuje się za pomocą otoskopu. W przypadku większości chorych zachodzi potrzeba odessania zalegającej wydzieliny i wyczyszczenia ucha. Następnie przeprowadzone zostaje badanie pod mikroskopem diagnostycznym.

Wówczas większość pacjentów kierowana jest do laryngologa, który posiada nie tylko dużą wiedzę na temat chorób uszu, ale także odpowiedni sprzęt do badania. Lekarz, kiedy chce postawić właściwe rozpoznanie, często zleca wykonanie badania bakteriologicznego wydzieliny z ucha w celu określenia bakterii, która wywołała stan zapalny oraz określenie jej wrażliwości na ewentualne antybiotyki. Natomiast u chorych z przewlekłym zapaleniem ucha i wydzieliną należy wykluczyć zaburzenia odporności oraz cukrzycę.

Wydzielina z ucha – postępowanie

Dodatkowe leczenie nie jest konieczne tylko w przypadku, kiedy wydzielina pojawiła się podczas ostrego zapalenia ucha leczonego antybiotykiem. Należy wówczas usunąć z ucha nadmiar zalegającej wydzieliny. Wyciek po około 2-4 dniach powinien ustąpić, jeśli jednak tak się nie stanie, należy skonsultować się z laryngologiem.

Bardzo ważne, jest zapewnienie choremu ulgi w bólu, ponieważ ból ucha bywa tak silny, że uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. W tej sytuacji zastosowanie znajdują miejscowe antybiotyki. Antybiotykoterapia powinna być kontynuowana do momentu wskazanego przez lekarza. Ma to szczególnie znaczenie w przebiegu infekcji grzybiczych, które wymagają długotrwałego leczenia.

Tagi:
Polecane