Wysoki cholesterol poznasz po twarzy i stopach. Zwróć uwagę na te szczegóły
Wysoki cholesterol potrafi doskonale się maskować i możemy nie mieć świadomości, że ten problem dotyczy właśnie nas. Organizm może jednak wysyłać pewne sygnały, informując nas o stanie naszego zdrowia. Nie należy ich bagatelizować i w przypadku ich wystąpienia, warto udać się do lekarza.
Objawy podwyższonego cholesterolu w obrębie oczu
Arcus senilis (inaczej obwódka starcza oka)
Arcus senilis to biały, jasnoszary lub niebieskawy pierścień wokół brzegu rogówki, utworzony z substancji tłuszczowych, głównie cholesterolu. Zaczyna się od górnej i dolnej części rogówki, a następnie postępuje, aż otoczy całą obwodową rogówkę. U starszych osób jest to normalne zjawisko, związane z procesem starzenia się. Jeśli jednak arcus senilis występuje u młodego człowieka, zwykle oznacza nadmiar cholesterolu we krwi.
Kępki żółte (inaczej żółtaki, xanthelasma)
Kępki żółte to zmiany skórne, wyglądające jak żółte lub pomarańczowo-brązowe grudki. Najczęściej lokalizują się na powiekach, zwłaszcza w pobliżu wewnętrznych kącików oczu.
Przeszła wielką metamorfozę i dziś wspiera innych w redukcji wagi:
Związane są z odkładaniem się cholesterolu lub innych ciał tłuszczowych pod skórą. Ich najczęstszą przyczyną jest podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi, jednak mogą być też objawem niektórych schorzeń układu pokarmowego, wątroby lub nerek.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu można poznać po łydkach - większość nie kojarzy tych dolegliwości z układem krążenia Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!Objawy podwyższonego cholesterolu, które poznasz po włosach
Zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Jak pokazały badania, zarówno mężczyźni, jak i kobiety z łysieniem androgenowym mieli znacznie podwyższone wartości trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL.
Objawy podwyższonego cholesterolu, które widać na stopach
O nadmiarze cholesterolu we krwi mogą informować nas palce u stóp, a konkretnie łamliwe lub wolno rosnące paznokcie.
Jak wygląda delirium po alkoholu? Lekarz: “Katastroficzne wizje!”
Nagromadzenie tłuszczu w tętnicach może bowiem powodować chorobę tętnic obwodowych (PAD), która wiąże się z ograniczonym dopływem krwi do kończyn dolnych. Inne objawy PAD zazwyczaj pojawiają się powoli. Mogą to być między innymi:
- drętwienie lub osłabienie nóg;
- bóle nóg w trakcie chodzenia, ustępujące po odpoczynku;
- zaburzenia potencji u mężczyzn;
- wypadanie włosów na nogach i stopach;
- otwarte rany na nogach i stopach, które nie chcą się goić;
- blednący kolor skóry na nogach;
- błyszcząca skóra na nogach.
Przyczyny podwyższonego cholesterolu
Wysoki poziom cholesterolu we krwi może być uwarunkowany genetycznie (np. hipercholesterolemia rodzinna), jednak znacznie częściej związany jest z czynnikami od nas zależnymi – naszymi codziennymi nawykami. Należą do nich między innymi:
- nieprawidłowa dieta z nadmierną ilością tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans oraz cukrów prostych,
- spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
- przewlekły stres.
Podwyższony poziom cholesterolu może być również skutkiem niektórych chorób, takich jak m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby czy nerek.
Psychiatra: “Związek z narcyzem może się udać pod jednym warunkiem”