Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten wirus zabrał Freddiego Mercurego. Rekordowa liczba Polaków jest nim zakażona
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.11.2023 18:24

Ten wirus zabrał Freddiego Mercurego. Rekordowa liczba Polaków jest nim zakażona

Freddie Mercury
Nigel Wright/Mirrorpix/Getty Images

Wokalista kultowego dla wielu osób zespołu rockowego Queen, Freddie Mercury, zmarł 24 listopada 1991 r. Muzyk został zakażony wirusem, który zbiera coraz większe żniwo wśród Polaków. W tym roku padnie rekord. Badajmy się!

Przyczyna śmierci Frediego Mercury’ego

Muzyk zmarł na AIDS, chorobę będąca końcowym etapem nieleczonego zakażenia HIV. Dokładną przyczyną śmierci było grzybicze zapalenie płuc, wynik osłabienia odporności wywołanego przez AIDS. Freddie Mercury prawdopodobnie zaraził się wirusem HIV na początku lat 80-tych podczas przypadkowego kontaktu seksualnego. Muzyk był biseksualny.

Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd Pierwsze objawy HIV mogą przypominać zwykłą grypę. Lekarz tłumaczy, jak wcześnie rozpoznać wirusa

Coraz więcej Polaków ma HIV

Wyniki badań Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w Polsce nie są optymistyczne – od 2022 r. coraz więcej Polaków zostaje zarażone wirusem HIV. W zeszłym roku odnotowano 2384 przypadki zakażenia. W tym roku chorych jest już 2590 osób – są to dane zebrane od stycznia do listopada b.r i do końca 2023 r. zakażonych prawdopodobnie będzie więcej.

Coraz częściej zapominamy o wirusie HIV, ale czy słusznie? W 2022 roku w Polsce podwoiła się liczba osób zakażonych. Co drugi zakażony nie zdaje sobie sprawy z tego i przenosi wirusa dalej. To jak ruletka i to na wielką skalę. Problem faktycznie może dotyczyć każdego, bo statystycznie każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu ryzykowną sytuację seksualną”. - powiedziała dr n. med. Joanna Kubicka z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. M.in. w Polsce organizowane są akcje, których celem jest uwrażliwienie na ten problem i solidaryzowanie się z chorymi. 

Jak dochodzi do zakażenia HIV? Czy HIV zawsze przechodzi w AIDS?

Jest kilka dróg zakażenia: „Pierwszą z nich są kontakty heteroseksualne lub homoseksualne. Kolejna to droga krwiopochodna, w sytuacji kiedy ktoś używa jakiś substancji psychoaktywnych drogą dożylną lub zakłuje się zakażoną igłą przypadkowo. Wirusa HIV może też przekazać dziecku w łonie zakażona mama, a po porodzie również w czasie karmienia piersią. Jeśli jednak wdrożymy odpowiednie postępowanie, możemy temu zapobiec. Podsumowując mamy trzy główne drogi zakażenia: seksualna, krwiopochodna lub wertykalna, czyli z mamy na dziecko”. - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

HIV nie zawsze musi przekształcać się w HIV: „Wszystko zależy od tego, kiedy wirus zostanie zdiagnozowany. Jeżeli zakażenie zostanie wcześnie wykryte, można szybko włączyć specjalistyczne leczenie przeciwwirusowe. W ten sposób będziemy zapobiegać dalszemu rozwojowi wirusa i tym samym zahamujemy proces jego przekształcenia się w AIDS. Jeśli jednak zakażenie zostanie wykryte późno, może być już w zaawansowanym stadium, na etapie AIDS”. - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

 

Pierwsze objawy zakażeni wirusem HIV

Wśród pierwszych symptomów zakażenia wymienia się: 
   • podwyższoną temperaturę ciała, 
   • bóle mięśni i stawów, 
   • osłabienie, 
   • przewlekłe uczucie zmęczenia, 
   • bóle gardła, 
   • powiększenie węzłów chłonnych, 
   • pleśniawki w jamie ustnej,
   • nocne poty, 
   • dolegliwości żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, biegunki, nudności i wymioty).

Polecane