Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Zabiorą samochód za jazdę po alkoholu. Od czwartku nowe przepisy
Daria  Siemion
Daria Siemion 13.03.2024 10:56

Zabiorą samochód za jazdę po alkoholu. Od czwartku nowe przepisy

Samochód na lawecie
Fot. East News / Marek Bazak

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego od 14 marca 2024 roku pijani kierowcy z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila, będą tracili pojazdy i to niezależnie od tego, czy spowodują wypadek, czy nie. Ich samochody zostaną sprzedane. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może stracić auto.

Nowe przepisy mają zniechęcać kierowców do jazdy pod wpływem alkoholu. Będą tracić auta niezależnie od ich wartości, a jeśli nie należą do nich, będą płacić olbrzymią karę.

Od czwartku przepadek auta za jazdę pod wpływem

W czwartek 14 marca wejdę w życie nowe przepisy pozwalające na konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Podobne przepisy funkcjonują w 12 europejskich krajach, m.in. w Danii, Szwajcarii i Francji.

W Polsce pojazd mogą stracić kierowcy, którzy wsiedli za kółko, mając przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy byli sprawcami wypadku – wystarczy, że zostaną złapani.

Samochody będą podlegać konfiskacie również wtedy, gdy pijany kierowca spowoduje wypadek, mając przynajmniej promil alkoholu we krwi i nie będzie to jego pierwsza jazda pod wpływem. 

– Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu to surowa kara, ale jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, może ona skutecznie zniechęcać do popełniania tych przestępstw – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ITS Mikołaj Krupiński.

emergency-auto-mechanic-repairing-woman-vehicle-street.jpg
Pijani kierowcy są zagrożeniem dla wszystkich Fot. Freepik / ART Photo Studio
Adam Ferency o chorobie alkoholowej. "Staram się sobie radzić" Alkohol na imprezie. Psycholog o tym, dlaczego pijemy i czy można bawić się dobrze bez kieliszka

Skonfiskowane auta zostaną sprzedane

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego skonfiskowane samochody będą wystawiane na licytację. Będzie można kupić je za pół ceny. W licytacji będzie mógł uczestniczyć każdy Polak bez długów względem US. Pieniądze trafią do Skarbu Państwa.

Obwieszczenie o licytacjach będą zamieszczane w Biuletynach Informacji Publicznych oraz na tablicach ogłoszeń organu egzekucyjnego, którym jest skarbówka, oraz w miejscu, w którym będą się odbywać licytacje.

Jeżeli pijany kierowca spowoduje wypadek, a samochód będzie niesprawny, albo nie będzie należał do niego, sąd będzie mógł orzec przepadek jego wartości. Oznacza to, że pijany kierowca będzie miał dług względem państwa, który będzie musiał spłacić.

Natomiast jeżeli kierowca prowadził pojazd służbowy lub był on w leasingu, sąd nałoży nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – jest to fundusz wspierający ofiary przestępstw.

"Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje"

Dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik zaznacza, że żadna dawka alkoholu nie jest korzystna dla zdrowia. – Aktualne stanowisko WHO jest takie, że nie bezpiecznej dawki alkoholu – tłumaczy Pacjentom.

– Wciąż funkcjonuje takie przeświadczenie wśród wielu ludzi, że istnieje jakaś bezpieczna ilość konsumpcji alkoholu. Nie, nie istnieje. Nie ma takiej siły. Są na to dowody naukowe, m.in. 26- letnie badania sfinansowane przez Melindę i Billa Gatesów, dostępne na mojej stronie internetowej w zakładce „Badania”. Według nich nie ma bezpiecznej ilości alkoholu – dodaje certyfikowany psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski.

Eksperci zwracają uwagę, że nawet niewielka ilość alkoholu może wydłużyć czas reakcji nawet trzykrotnie, wpływając negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdu i stwarzając ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Wpływ alkoholu na jazdę autem:

  • opóźniona reakcja na bodźce, 
  • obniżona sprawność motoryczna,
  • wydłużony czas adaptacji narządu wzroku do zmian atmosferycznych, 
  • obniżenie zdolności realnej oceny sytuacji na drodze,
  • skłonność do podejmowania ryzyka,
  • nadpobudliwość,
  • upośledzenie reakcji psychofizycznych,
  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • pogorszenie zdolności prawidłowej oceny odległości.

Pijani kierowcy w Polsce – dramatyczne dane

Mikołaj Krupiński, rzecznik ITS, zdradził w rozmowie z PAP, że celem przepisów jest zniechęcenie kierowców do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Zwrócił uwagę, że co roku policja zatrzymuje ok. 100 tys. takich kierowców.

Podkreślił też, że w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców ginie średnio więcej osób – to nawet o 3 ofiary śmiertelne więcej na 100 wypadków, niż w wypadkach powodowanych przez trzeźwych kierowców.

Z danych policyjnych wynika, że 2022 roku w Polsce, pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (ponad 7 proc. ogółu wypadków)., w których zginęły łącznie 172 osoby, a 1690 zostało rannych.

źródło: PAP, Policja, US

Zobacz też:

„Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym

Uzależnionym od alkoholu należy się renta. Świadczenie budzi kontrowersje

Terapeuta uzależnień Robert Rutkowski: “piwo uzależnia bardziej”

Polecane