Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zaburzenia w oddawaniu moczu – przyczyny i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Zaburzenia w oddawaniu moczu – przyczyny i leczenie.

Zaburzenia w oddawaniu moczu – przyczyny i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/j%C4%85dra-rak-j%C4%85der-penisa-rak-pr%C4%85cia-2790218/

Wszelkiego rodzaju zaburzenia w oddawaniu moczu to dolegliwości raczej powszechnie występujące i równie często lekceważone. Niesłusznie! Wiele z nich to objaw poważniejszego schorzenia układu moczowego i wymagają natychmiastowego leczenia. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić oraz co powinieneś wiedzieć o zaburzeniach w oddawaniu moczu? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Zaburzenia w oddawaniu moczu – charakterystyka

Dla zdrowego organizmu oddawanie moczu jest czynnością bardzo prostą i naturalną. Kiedy natomiast następują zaburzenia w oddawaniu moczu, każda wizyta w toalecie to koszmar. Wśród podstawowych objawów pojawia się przede wszystkim ból, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza oraz przerywany strumień moczu, co przedłuża pobyt w łazience w nieskończoność.

Zaburzenia w oddawaniu moczu dotyczą przede wszystkim mężczyzn w okresie przekwitania, jednak dotykają również osób każdej płci i wieku, będąc typowym objawem schorzeń takich jak zapalenia układu moczowego czy różnego rodzaju nowotwory. Często również zdarzają się, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym oraz po menopauzie, w postaci nietrzymania moczu – to z kolei wynika z obniżania się narządu rodnego oraz słabych mięśni Kegla, które każda kobieta powinna ćwiczyć co najmniej kilka miesięcy przed porodem oraz regularnie przez całe życie.

Zaburzenia w oddawaniu moczu – objawy i leczenie infekcji

Gdy u pacjenta występują przede wszystkim takie objawy jak pieczenie podczas oddawania moczu i uporczywe parcie na pęcherz, możemy mówić przede wszystkim o infekcjach układu moczowego. Wśród nich zdarzyć się może zapalenie pęcherza moczowego, cewki moczowej lub miedniczek nerkowych i moczowodów.

Wymienione objawy są często również spowodowane przez schorzenia typowe tylko dla mężczyzn lub tylko kobiet. U jednych to przerost prostaty, u drugich różnego rodzaju infekcje narządów rodnych, które ze względu na bardzo małą odległość wejścia do pochwy od cewki moczowej często występują wspólnie albo w szybkim tempie powodują wzajemne infekcje. Źródłem infekcji w przypadku zapaleń cewki moczowej czy dróg rodnych mogą być również kontakty płciowe.

Leczenie infekcji układu moczowego odbywa się przede wszystkim poprzez przyjmowanie antybiotyków (o ile infekcja nie ma podłoża wirusowego). Aby wdrożyć tego rodzaju leczenie zaburzeń w oddawaniu moczu, konieczne jest badanie moczu i krwi w celu ustalenia rodzaju drobnoustrojów, które zaatakowały organizm. Do antybiotykoterapii dołączyć należy przede wszystkim działania mające na celu wsparcie odporności organizmu. Zaleca się zatem preparaty z żurawiną oraz witaminą C. Ważne jest także picie dużych ilości płynów.

Zaburzenia w oddawaniu moczu – objawy i leczenie nietrzymania moczu

Jednymi z istotniejszych zaburzeń w oddawaniu moczu, ponieważ mogącymi świadczyć o poważnych chorobach, są nietrzymanie moczu oraz z drugiej strony trudność w rozpoczęciu mikcji. Dzieje się to najczęściej na skutek niewydolności zwieraczy lub upośledzonym gromadzeniu moczu w pęcherzu z powodu infekcji, a także różnego rodzaju zaburzeń neurologicznych lub nowotworu pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu zdarza się również u osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym lub, w większej ilości przypadków, u kobiet, które rodziły i podczas porodu nastąpiło u nich nadmierne rozciągnięcie narządów w obrębie gruczołów krokowych.

UWAGA!!! Główną metodą leczenia nietrzymania moczu u kobiet są ćwiczenia mięśnia Kegla oraz zabieg operacyjny (wpływ na nietrzymanie moczu może mieć też obniżenie się narządu rodnego, który wywiera nadmierny nacisk na pęcherz).

Diagnostyka zaburzeń w oddawaniu moczu

Jeżeli wystąpią u ciebie objawy charakterystyczne dla opisanych wyżej schorzeń lub inne, ostrzejsze, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeżeli objawom towarzyszą również dreszcze, temperatura, wymioty czy ból pleców, niezwłocznie należy wezwać karetkę lub pojechać do szpitala.

W celu stwierdzenia przyczyn występowania zaburzeń w oddawaniu moczu wykonuje się przede wszystkim poniższe badania:

·        posiew wydzieliny z ujścia cewki moczowej,

·        badanie cewki moczowej i narządów płciowych,

·        badanie ogólne moczu,

·        posiew moczu z antybiogramem,

·        badanie ultrasonograficzne (USG) układu moczowego (w celu wykrycia np. kamieni),

·        pomiar ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego za pomocą cewnika.

Tagi:
Polecane