Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zakrzepowe zakażenie naczyń – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zakrzepowe zakażenie naczyń – przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepowe zakażenie naczyń – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zakrzepowe zakażenie naczyń – przyczyny

Zakrzepowe zakażenie naczyń – objawy

Zakrzepowe zakażenie naczyń – diagnostyka i leczenie

 Zakrzepowe zakażenie naczyń – przyczyny

Przyczyny zakrzepowego zakażenia naczyń rozpatruje się przede wszystkim w paleniu tytoniu przez młodych mężczyzn (między 20 a 40 rokiem życia). Choroba jest skutkiem nadużywania tytoniu lub przyjmowania tabletek bądź plastrów nikotynowych. Etiologia choroby nie jest dobrze rozpoznana, ale badania dowodzą, że to właśnie przyjmowanie tytoniu stanowi aż 90% przypadków choroby. Inną hipotezą co do przyczyn powstawania zakrzepowego zakażenia naczyń jest przewlekły proces zapalny, który toczy się w organizmie oraz procesy autoimmunologiczne. Przyczyn dopatruje się także w predyspozycjach genetycznych powiązanych z antygenami HLA, tj. głównym układem zgodności tkankowej, czyli zespołem białek odpowiedzialnym za prezentację antygenów limfocytom T.

Najwięcej zachorowań na zakrzepowe zakażenie naczyń jest wśród mieszkańców Europy wschodniej oraz Azji.

Zakrzepowe zakażenie naczyń – objawy

Zakrzepowe zakażenie naczyń objawia się przede wszystkim zmianami zakrzepowymi w kończynach. Choroba przyczynia się do tworzenia zakrzepów w światłach naczyń krwionośnych, a zwłaszcza w tętnicach mięśniowych, co stopniowo zwęża ich światło i sprawia, że tętnice włóknieją i całkowicie się zamykają. To uniemożliwia krwi swobodny przepływ. Zmiany chorobowe dotyczą zazwyczaj kończyn dolnych, ale zdarza się też, że zajmują kończyny górne, tętnice mózgowe oraz nerkowe. Choroba Bürgera może atakować także nerwy i żyły, jednak najczęściej zajęta jest tętnica strzałkowa i promieniowa.

Chory na zakrzepowe zakażenie naczyń odczuwa bardzo silny ból, a w miejscu bólu pojawia się sinica i nieprzyjemne uczucie zimna. Choroba skutkuje niedotlenieniem tkanek i zgorzelą tkanek, co bardzo często wymaga amputacji.

Zakrzepowe zakażenie naczyń – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka przebiega w gabinecie lekarza internisty. Na początku wizyty chory proszony jest o opis objawów oraz o podanie informacji dotyczących tego, czy pali papierosy, jaki styl życia prowadzi, czy chorował lub choruje na inne schorzenia współistniejące.

Lekarz może wykluczyć inne choroby o podobnych objawach, tj. układowy toczeń trzewny, sklerodermia, CREST, cukrzyca, zmiany miażdżycowe, zatorowość. Badanie, które może pomóc postawić trafną diagnozę lekarską, to angiografia. To technika obrazowania medycznego, która wykorzystywana jest do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych i organów, zwłaszcza komory serca, żyły i tętnice. Badanie pomocnicze, które dodatkowo może wykonać lekarz w celach diagnostycznych zakrzepowego zakażenia naczyń to test Allena który określa prawidłowość unaczynienia tętniczego ręki, tj. sprawdza drożność tętnicy promieniowej oraz łokciowej.

Badanie histopatologiczne we wczesnych fazach choroby może stwierdzić nacieki neutrofilowe w ścianach naczyń tętniczych. Późniejszą cechą choroby staje się okluzja z naciekiem mieszanym, zakrzepicą, proliferacją komórek śródbłonka oraz rekanalizacją skrzepliny.

Leczenie zakrzepowego zakażenia żył obejmuje profilaktykę w urazach kończyn oraz leczy owrzodzenia już powstałe przez chorobę. Dodatkowo ma chronić pacjenta przed zimnem oraz uciskiem. Chory dostaje także leki obkurczające naczynia. Lekarz zaleca mu całkowity zakaz palenia, aby zapobiec rozwojowi choroby oraz nawrotom!

Zdarza się, że lekarz decyduje się za zabieg sympatektomii, jednak amputacje nie powinny być wykonywane zbyt wcześnie. Można wykonywać również wlewy prostaglandyny E1 oraz podawać kwas acetylosalicylowy w miarce 100 miligramów na dobę.

Tagi:
Polecane