Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie jelit – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie jelit – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie jelit – rodzaj i przyczyny

Zapalenie jelit – objawy

Zapalenie jelit – diagnostyka i leczenie

Zapalenie jelit – rodzaje i przyczyny

Zapalenie jelit ma kilka rodzajów pochodzenia. Możemy je podzielić na zapalenie jelita grubego i cienkiego, a co więcej podzielić te typy według czasu rozwoju i intensywność danego przypadku. Mamy więc do czynienia z zapaleniem ostrym oraz przewlekłym zapaleniem jelit. Wśród tych typów wyróżnia się trzy najczęstsze rodzaje choroby, które składają się także na przyczynę jej występowania.

1.    Nieswoiste zapalenie jelit: przyczyną nieswoistego zapalenia jelit są choroby takie wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniakowskiego-Crohna. Ten typ zakażenie jelita ma podłoże autoimmunologiczne.

2.    Toksyczne zapalenie jelit: toksyczne zapalenie jelit to choroba wywołana przez toksyczne czynniki takie jak jad kiełbasiany lub pestycydy, pochodzące z warzyw i roślin. Przyczyną toksycznego zapalenia jelit może być także zatrucie się grzybami lub toksyną gronkowca.

3.    Zakaźne zapalenie jelit: Zakaźne zapalenie jelit ma swoje przyczyny w zakażeniu się różnymi drobnoustrojami. Najczęściej chorobę wywołuje wirusowe zapalenie jelit lub bakteryjne zapalenie jelit. Pierwszy typ zwykle spowodowany jest przez rotawirusy takie jak adenowirusy, norowirusy lub astrowirusy. Drugi typ zapalenia jelit spowodowany jest przez bakterie i choroby takie jak: pałeczka duru brzusznego, czerwonka bakteryjna, zapalenie gronkowcem, cholera, biegunka podróżnym czyli zemsta faraona, salmonelloza.

Coraz częściej zdarza się, że zapalenie jelit wywołane jest przez celiakię, która jest przewlekłą chorobą powstałą w wyniku odpowiedzi na przyjmowanie glutenu. Objawy tej choroby to przede wszystkim: depresja, niedokrwistość, zaburzenia trawienia pokarmów z glutenem, migreny, opryszczkowe zapalenie skóry, czasem padaczka. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, której często towarzyszą także inne choroby takie jak zespół Turnera, zespół Downa lub choroby tarczycy. Choroby nie można lekceważyć, ponieważ może wywołać taka przełyku, gardła a nawet chłoniaka jelita cienkiego.

Zapalenie jelit – objawy

Zapalenie jelit to termin bardzo szeroki, ponieważ zapalenie jelit samo w sobie może obejmować stan chorobowy poszczególnych części jelita takich jak okrężnica, czy jelito grube bądź cienkie. Jednak jest pewna grupa objawów zapalenia jelita, która jest charakterystyczna dla wszystkich chorób tego typu:

- biegunka,

- nudności,

- bóle brzucha,

- wymioty,

- zimne poty,

- gorączka,

- dreszcze bez gorączki,

- z czasem osłabienie organizmu i awitaminoza.

Zapalenie jelit – diagnostyka i leczenie

Zapalenie jelit najczęściej diagnozuje się za pomocą wywiadu lekarskiego i trzech badań: kolonoskopii z pobraniem wycinka błony śluzowej, badania radiologicznego jelit, wirtualnej kolonoskopii – choć to badanie jest bardzo rzadkie.

Zapalenie jelit to choroba, która bardzo wyniszcza organizm, ponieważ wszystko, co dodaje nam energii, co nasz odżywia, wpływa na nasze samopoczucie i mózg, znajduje się właśnie we florze bakteryjnej jelit. W celu szybkiego wyzdrowienia najważniejsza jest ścisła dieta, która polega na piciu gorzkiej herbaty, jedzeniu sucharów i piciu dużej ilości wody. Woda powinna być podawana z potasem, sodem, glukozą oraz sacharozą i kwasem węglowym. Dodatkowo chory powinien dodatkowo wspomagać się suplementacją minerałów i witamin. Pacjent nie może się także przemęczać, powinien dużo leżeć i nie przegrzewać organizmu. Jeśli przypadek wymaga udania się do szpitala, choremu podawana jest kroplówka i leki przeciwbólowe.

Tagi:
Polecane