Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny, objawy, rodzaje
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny, objawy, rodzaje

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny, objawy, rodzaje
pixabay.com

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

Zapalenie mięśnia sercowego – rodzaje

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego mogą mieć podłoże grzybicze, bakteryjne i pasożytnicze.

Zapalenie mięśnia sercowego wywołane przez grzyby, np. Candida, atakuje zwłaszcza te osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy. Jest to częsta sytuacja w przypadku okresu pooperacyjnego lub współistnienia innych chorób u pacjenta. Grzyby, które mogą wywołać chorobę, to także pierwotniaki.

Kolejną przyczyną zapalenia serca jest infekcja wywołana przez nieleczone zęby, co ma podłoże bakteryjne. Bakterie, które pochodzą od nieleczonych zębów to najczęściej gronkowce i paciorkowce. Zaś choroba, która wywołana jest przez pasożyty, najczęściej jest skutkiem zakażenie się glistą ludzką bądź tasiemcem bąblowcowym.

Zapalenie mięśnia sercowego może pojawić się także przez stosowanie niektórych leków, zwłaszcza z grupy penicylin, leków zapalnych oraz diuretyków. Inną przyczyną jest branie narkotyków, wdychanie metali ciężkich i narażenie na promieniowanie.

Nieinfekcyjne zapalenie serca towarzyszy również takim chorobom jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tkanki łącznej, toczeń rumieniowaty, sarkoidoza oraz inne choroby autoimmunologiczne.

Warto wiedzieć, że wszystkie te przypadki stanowią niewielki procent w porównaniu z etnowirusem, który wykazuje aż 50% przypadków zakażenia serca. Etnowirus powodujący zapalenia mięśnia sercowego to przede wszystkim Coxsackie B, a spowodowana nim choroba ma bardzo ciężką postać.

Zapalenie mięśnia sercowego – rodzaje

Zapalenie mięśnia sercowego dzieli się na piorunujące, ostre oraz przewlekłe. Pierwszy typ choroby charakteryzuje się nagłym początkiem i dość gwałtownym narastaniem objawów, które prowadzą do wstrząsu kardiologicznego. Ostre zapalenie mięśnia sercowego ma dużo mniej gwałtowny początek, a pierwsze objawy zazwyczaj mijają po kilku miesiącach. Choroba ta może skutkować kardiomiopatią rozstrzeniową. Ostatni rodzaj zapalenia mięśnia sercowego o charakterze przewlekłym ma niejasny przebieg i przyczynę. Pewne jest to, że choroba rozwija się wolno, ale zawsze prowadzi do zaawansowanej niewydolności serca i jest właściwie nieuleczalna.

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Objawy zapalenie mięśnia sercowego nie zawsze od razu wskazują na przebieg choroby w organizmie. Zdarza się, że na początku chorzy w ogóle nie odczuwają żadnych skutków choroby. Pierwsze objawy towarzyszące zapaleniu mięśnia sercowego to między innymi ból gardła, ból głowy, bole mięśni i stawów oraz gorączka. Objawy, które są bardziej charakterystyczne dla choroby serca i te, pojawiające się w późniejszych etapach to:

- kołatanie serca,

- tachykardia,

- osłabienie,

- duszności,

- ból klatki piersiowej, zwłaszcza w szyi, lewym barku i plecach,

- obrzęk kostek i łydek.

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie

Diagnostykę w zapaleniu mięśnie sercowego wykonuje lekarz internista, który z pewnością zleci choremu takie badania jak RTG klatki piersiowej, EKG, biopsja mięśnia sercowego, echokardiogram bądź badanie krwi w celu leukocytozy.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego, jeśli jest to możliwe, wykonywane jest przyczynowo. Gdy chory cierpi na chorobę z powodu zakażenia wirusowego, podaje się mu antybiotyki, a gdy przyczyną są pasożyty – środki przeciwpasożytnicze.

Najważniejsze jednak jest leczenie objawowe, polegające na odpoczynku i przeciwdziałaniu groźnym powikłaniom zatorowo-zakrzepowym. Gdy ZMS pojawia się w przebiegu innych chorób, należy znaleźć źródło choroby, które spowodowało zapalenie mięśnia sercowego i wdrożyć właściwe leczenie. W ostateczności, choroba leczona jest chirurgicznie, co prowadzi do przeszczepu serca.

Tagi:
Polecane