Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatrucia filodendronem (Philodendron) – objawy i postępowanie
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:00

Zatrucia filodendronem (Philodendron) – objawy i postępowanie

Zatrucia filodendronem (Philodendron) – objawy i postępowanie
pixabay.com

Zatrucia filodendronem – opis rośliny

W naturze, w tropikalnych lasach, filodendrony są okazałymi pnączami. Wspinają się po drzewach na kilkanaście metrów. Ich nazwa, Philodendron, pochodzi od greckich słów phileo - kochać i dendron - drzewo. Ze względu na jego atrakcyjny wygląd i łatwość uprawy często gości w wielu mieszkaniach, co może stanowić problem, ponieważ jest to roślina trująca i mimo że z reguły nie są to sytuacje zagrażające życiu, czasem zdarzają się zatrucia filodendronem. Podstawową substancją toksyczną, którą zawierają filodendrony, jest szczawian wapnia w formie krystalicznej.

Zatrucia filodendronem – przyczyny i objawy

Aby doszło do zatrucia filodendronem, trzeba zjeść liść tej rośliny. Toksyny uwalniają się podczas żucia liści, a kryształy szczawianu wapnia wnikają do tkanki miękkiej i błony śluzowej ust. Na szczęście jama ustna po kontakcie z rośliną staje się tak podrażniona i piekąca, że zarówno dzieci jak i zwierzęta domowe natychmiast rezygnują z dalszego konsumowania rośliny, dzięki czemu zatrucia filodendronem z reguły należą do lekkich. Czasem efektem kontaktu z substancjami toksycznymi może być także podrażnienie skóry oraz oczu.

Nie należy jednak lekceważyć zatrucia filodendronem, ponieważ oprócz właściwości drażniących, szczawiany wapnia, po wchłonięciu się do organizmu mogą zakłócić gospodarkę wapniową. Filodendrony zawierają również proteinazy, które są odpowiedzialne za stan zapalny, ból oraz wpływają na ciśnienie krwi.

Oznaki i objawy zatrucia filodendronem mogą się różnić w zależności od przypadku i mogą obejmować:

  • po spożyciu silne uczucie pieczenia w ustach i gardle,

  • czasem powstanie pęcherzy w jamie ustnej,

  • obrzęk ust i języka, który może wpływać na funkcje mówienia i połykania,

  • pieczenie,

  • łzawienie z oczu,

  • nudności,

  • wymioty,

  • biegunkę.

Zatrucie filodendronem - postępowanie u dziecka

Jeśli zauważymy, że dziecko wzięło roślinę do ust natychmiast należy ją wyciągnąć i sprawdzić czy w jamie ustnej nie pozostały żadne resztki. Trzeba jak najszybciej podać dziecku dużą ilość płynów, najlepiej wody, która rozrzedzi trujące związki i ułatwi wydalenie toksyn z organizmu Woda pomoże także złagodzić podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej. Jeżeli wiemy, że dziecko połknęło kawałek rośliny, warto wywołać wymioty, a im szybciej to zrobimy tym lepiej. Jeśli wszystkie te działania zostaną podjęte natychmiast po kontakcie dziecka z rośliną, nie powinno dojść do żadnych poważniejszych komplikacji, natomiast w takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli zauważymy, że po jakimś czasie jednak pojawiają się niepokojące objawy, np. ze strony układu pokarmowego.

Zatrucie filodendronem - postępowanie u zwierząt

U zwierząt domowych skutki spożycia filodendronu mogą być znacznie poważniejsze, niż u dziecka, ze względu na to, że niektóre zwierzęta mogą wykazać odporność na toksyczne działanie trucizny w pierwszym odcinku układu pokarmowego, przez co więcej trujących substancji może dostać się do organizmu pupila. Dodatkowo zwierzęta znacznie częściej pozostawione są bez kontroli, przez co może upłynąć więcej czasu od kontaktu z trującą rośliną do naszej reakcji. Jeśli podejrzewamy, że u naszego pupila doszło do zatrucia filodendronem, należy jak najszybciej podać mu duże ilości wody i spróbować wywołać u niego wymioty, podając np. niewielką ilość wody utlenionej. Zwierzę należy jak najszybciej zawieźć do weterynarza, który może zadecydować o płukaniu żołądka lub podejmie inne niezbędne działania.

Warto jeszcze raz podkreślić, że roślina nie należy do najbardziej toksycznych roślin i w przypadku szybkiej interwencji skutki zatrucia filodendronem nie powinny mieć poważnych długotrwałych konsekwencji dla zdrowia, zarówno w przypadku dzieci jak i zwierząt.

Tagi: