Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Zdobycie Oscara przypłacili nałogami i rozwodami. Psycholog tłumaczy, jak działa presja sukcesu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.03.2024 18:36

Zdobycie Oscara przypłacili nałogami i rozwodami. Psycholog tłumaczy, jak działa presja sukcesu

fot. Katarzyna Kucewicz: archiwum prywatne, tło: canva / RDNE Stock project
fot. Katarzyna Kucewicz: archiwum prywatne, tło: canva / RDNE Stock project

Zdobycie Oscara to najwyższe uznanie talentu, ciężkiej pracy i poświęcenia artysty przez ekspertów filmowych. Nie zawsze jednak wielkiemu sukcesowi towarzyszy szczęście w życiu osobistym. Czym jest „klątwa Oscarów”? Zapytaliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Katarzynę Kucewicz. 

Co oznacza "klątwa Oscarów"?

- “Klątwa Oscarów” to termin używany do opisania zjawiska, według którego zdobycie Oscara może paradoksalnie przynieść pech w życiu osobistym lub zawodowym laureata. Z perspektywy psychologii, można by próbować zrozumieć to zjawisko przez pryzmat różnorakich mechanizmów psychologicznych. - mówi w rozmowie z Pacjenci.pl Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka.

Nagrody Akademii Filmowej, znane powszechnie jako Oscary są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie. Zdobycie Oscara to marzenie niemal każdego aktora, jednak nie wszystkim przyniósł on szczęście. Powstał nawet termin “klątwa Oscarów”, która powoduje problemy w życiu zawodowym lub osobistym. W pierwszym przypadku, o “klątwie Oscarów” mówimy wówczas, kiedy zdobycie prestiżowej nagrody filmowej okazuje się być szczytem kariery laureata. Niektórzy aktorzy twierdzą nawet, że otrzymanie Oscara jest początkiem końca ich sukcesów zawodowych. 

"Widziałeś, co dzieje się z niektórymi zdobywcami Oscara? Resztę życia spędzili, odrzucając scenariusze i czekając na wielką rolę. Do diabła, mam nadzieję, że nigdy nie zostanę nominowany ponownie" - miał stwierdzić legendarny Humphrey Bogart.

Przykładem ofiary “klątwy Oscarów” jest Adrien Brody, który zachwycił wszystkich wcielając się w rolę żydowskiego pianisty w filmie Romana Polańskiego. Gdy w wieku 29 lat odbierał statuetkę za rolę Władysława Szpilmana w filmie "Pianista", stał się najmłodszym w historii laureatem nagród Akademii w kategorii "najlepszy aktor". Od tamtego momentu nie zagrał już żadnej tak znaczącej roli. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-10T173729.510.png
fot. East News / ANGELA WEISS / AFP
Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij

Miłosna “klątwa Oscarów” wśród aktorek

“Klątwa Oscarów” może dosięgnąć także sferę prywatną i w tym wypadku bardziej zagrożone są aktorki. Jak twierdzi grupa kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Toronto, u laureatek Oscara ryzyko rozpadu związku jest zdecydowanie wyższe niż u ich nominowanych koleżanek. 

Przykładem ofiary miłosnej “klątwy Oscarów” jest Kate Winslet, która zdobyła statuetkę w 2009 roku za rolę w filmie "Lektor". Niestety jej szczęście nie trwało długo, ponieważ kilka miesięcy później rozstała się z Samem Mendesem, z którym tworzyła związek przez siedem lat. “Klątwa Oscarów” nie oszczędziła też Sandry Bullock. Jej małżeństwo rozpadło się w 2010 roku, zaledwie kilka dni po tym, jak otrzymała statuetkę za rolę w filmie “Wielki Mike”. 

źródło: film.interia.pl

Przeczytaj też: Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne

Projekt bez nazwy - 2024-03-10T181102.558.png
fot. canva / World Rights

Katarzyna Kucewicz o mechanizmach psychologicznych "klątwy Oscarów"

- Po pierwsze, wysokie oczekiwania społeczne i presja, które pojawiają się po zdobyciu Oscara, mogą prowadzić do stresu, a także pewnego rodzaju niepewności co do własnych umiejętności. To zjawisko, znane jako syndrom oszusta, może sprawić, że laureaci czują się, jakby nie zasługiwali na statuetkę, co paradoksalnie może osłabić ich pewność siebie i wpływać na dalsze decyzje zawodowe.

Po drugie, zdobycie Oscara często wiąże się z szczytem kariery, po którym naturalnie może nastąpić spadek zainteresowania ze strony mediów i publiczności. W branży, która ceni nowość, zmienność, utrzymanie się na szczycie jest trudne i wywoływać frustrację, czy represyjność. '

Trzecim czynnikiem może być osobiste i zawodowe zazdrość wśród kolegów z branży, co może prowadzić do izolacji laureata. Osiągnięcie tak wielkiego sukcesu może zmienić dynamikę relacji zawodowych i osobistych, co czasami prowadzi do konfliktów i poluzowania więzi

Choć klątwa Oscarów jest raczej mitem, zjawisko to podkreśla realne wyzwania psychologiczne, z którymi mogą się zmagać osoby odnoszące znaczące sukcesy. Dlatego niektórzy mówią „prawdziwych przyjaciół poznaje się w sukcesie.” - wyjaśnia Katarzyna Kucewicz. 

Przeczytaj też: 

Jak kończysz miłosne związki? Psycholożka Katarzyna Kucewicz o ghostingu i casperingu

„Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę

Polska psycholożka Katarzyna Kucewicz o Davidzie Beckhamie