Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Znany polski muzyk wysłał chłopcu nietypowy prezent. Dietetycy nie będą zadowoleni
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.01.2024 18:16

Znany polski muzyk wysłał chłopcu nietypowy prezent. Dietetycy nie będą zadowoleni

Raper Kizo, batoniki
Instagram kizo_wnik_058

600 batonów – aż tyle dostał młody chłopak o imieniu Dawid. To prezent za cierpliwość - Dawid aż przez 600 dni prosił o darmowe batony popularnego rapera, sygnującego batony swoją twarzą. Wiecie jaki jest skład tych batonów?

WHO ostrzega, że polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. Czy batony powinny być stałym elementem ich jadłospisu?

600 batonów jako nagroda za cierpliwość

Młody chłopak o imieniu Dawid prosił jednego z najpopularniejszych polskich raperów o pseudonimie Kizo o darmowe batony o nazwie Kizzers – batony te są wynikiem współpracy rapera z firmą zajmującą się produkcją i dystrybucją suplementów diety. Muzyk w końcu zareagował i wysłał Dawidowi aż 600 sztuk batonów. 

Okazało się, że data ważności batonów mija w marcu 2024. Firma produkująca batony odpowiedziała: „W przesyłce były batoniki o różnej dacie, Dawid ma w czym wybierać – chętnie też podzieli się z ekipą, do marca jeszcze mnóstwo czasu”. 

Musimy przyznać, że batony, które dostał Dawid od rapera są bezcukrowe, ale co do pozostałych składników i wartości odżywczej, pozostawiamy Wam ocenę: 

Kizzers.jpg

Zrzut ekranu 2024-01-3 o 21.15.43.png

Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość” Kapsułka wyleczy otyłość? Naukowcy stworzyli niezwykłe urządzenie

Polska młodzież ma problemy z otyłością

Jak wynika z ustaleń WHO, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nadwagę ma ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków. Ok. 3% dzieci jest otyła. Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma z kolei problem z nadwagą, a co czwarty jest otyły. Według ustaleń Narodowego Funduszu Zdrowia za 6 lat aż 30% osób będzie otyła. 

Otyłość powoduje u dzieci szereg poważnych zaburzeń ze sfery emocjonalno – psychologicznej, niższe poczucie własnej wartości, izolację, apatię, gorsze relacje z rówieśnikami, a nawet wybuchy agresji. Takie dzieci radzą sobie gorzej w szkole, a coraz więcej z nich cierpi na depresję, która niestety często kończy się próbą samobójczą lub samobójstwem”. - powiedziała dietetyk kliniczny Izabela Sobolewska z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa

Przyczynami otyłości są:

  • niewłaściwa dieta,
  • nieregularne posiłki,
  • brak ruchu.

Co powinno znaleźć się w diecie dziecka?

W jadłospisie dziecka nie powinna zabraknąć świeżych i jak najmniej przetworzonych produktów. W menu młodego człowieka muszą się znaleźć:

  • owoce i warzywa,
  • produkty zbożowe,
  • produkty bogate w białko,
  • tłuszcze.

Szkodliwe jest spożywanie nadmiernej ilości kalorycznych przekąsek np. batonów. Mimo iż producenci niektórych z nich przekonują, że w batonach nie ma cukru, to nie oznacza to, że dany wyrób jest automatycznie nietuczący 

Większość ludzi myśli, że cukier to zło wcielone, a producenci żywności mamią nas hasłami „bez dodatku cukru”. Co z tego, że nie ma cukru? To nie ma większego znaczenia, bo dalej ten baton to wysoko przetworzony, wysokokaloryczny, przepyszny produkt. A takie sprzyjają jedzeniu za dużo i tyciu”. – powiedział w nagraniu na temat batonów Kizzers doktor dietetyki Michał Wrzosek.

Według zaleceń specjalistów do spraw zdrowego żywienia dziecko może zjeść do 20 g sacharozy dziennie. Całkowite wyeliminowanie z jadłospisu słodyczy nie jest więc koniecznością. 

Polecane