Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kapsułka wyleczy otyłość? Naukowcy stworzyli niezwykłe urządzenie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.01.2024 17:44

Kapsułka wyleczy otyłość? Naukowcy stworzyli niezwykłe urządzenie

kapsułka na otyłość
canva.com

Naukowcy opracowali wibrującą kapsułkę, która wywołuje uczucie sytości. Jeśli połkniemy ją przed posiłkiem, szybciej poczujemy się najedzeni, dzięki czemu zjemy mniejsze ilości pokarmu. Urządzenie daje duże nadzieje na skuteczne leczenie otyłości.

Kapsułka wibrująca w leczeniu otyłości

Jak podają badacze, urządzenie to jest tanie i bezpieczne. Eksperci wiążą z kapsułką duże nadzieje na skuteczne leczenie otyłości.

Odczucie potrzeby jedzenia sterowane jest przez ośrodki głodu i sytości w mózgu. To właśnie tam wysyłane są sygnały o potrzebie jedzenia. Zaburzenia w mechanizmach, które odpowiadają za regulację apetytu powodują przejadanie się, prowadząc do otyłości.

Tę wiedzę wykorzystali amerykańscy naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Opracowali kapsułkę wytwarzającą wibracje w żołądku, które aktywują te same receptory, które reagują w momencie, kiedy żołądek jest pełny. W ten sposób mózg zostaje oszukany, że żołądek jest pełen i głód został zaspokojony, hamując wysyłanie sygnałów pobudzających do dalszego spożywania posiłku.

- Ktoś, kto chce schudnąć lub kontrolować swój apetyt, mógłby przyjmować kapsułkę przed każdym posiłkiem. Taka opcja mogłaby zminimalizować skutki uboczne, które obserwujemy w przypadku dostępnych metod leczenia farmakologicznego - powiedziała dr Shriya Srinivasan, specjalistka w dziedzinie bioinżynierii na Uniwersytecie Harvarda i główna autorka badania, którego wyniki opublikowano na łamach "Science Advances" (10.1126/sciadv.adj3003).

Projekt bez nazwy - 2024-01-01T173439.332.png

Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza

Co zaobserwowano w trakcie badań?

Kapsułka została przetestowana na świniach. Podczas badania naukowcy zaobserwowali, że kiedy urządzenie zaczynało wibrować, aktywowało mechanoreceptory wysyłające sygnały do mózgu poprzez stymulację nerwu błędnego. W trakcie wibracji, poziomy hormonów we krwi były takie same, jak po posiłku, nawet kiedy świnie były na czczo.

Kapsułka zasilana jest baterią z tlenku srebra. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, w momencie kiedy urządzenie trafia do żołądka, kwasy żołądkowe rozpuszczają żelatynową otoczkę wokół urządzenia, prowadząc do uruchomienia silnika wibracyjnego.  

Zaobserwowano, że kiedy kapsułka była aktywowana w żołądku przez około 20 minut przed nakarmieniem świń, zwierzęta spożywały średnio o 40% mniej jedzenia w porównaniu do ilości zjadanego pokarmu bez uprzedniego podania im kapsułki.

Zauważono, że świnie, które regularnie przyjmowały kapsułki, wolniej przybierały na wadze. 

Czy kapsułka powoduje działania niepożądane?

Kapsułkę zaprojektowano w taki sposób, aby wibrowała przez około 30 minut po tym, jak trafi do żołądka. Naukowcy chcą jednak wykreować urządzenie, które  mogłoby pozostawać w żołądku dłużej i miałoby opcję bezprzewodowego włączania oraz wyłączania. W badaniach na świniach, kapsułki wydostawały się z przewodu pokarmowego po 4-5 dniach.

Co najważniejsze, nie stwierdzono, aby testowana metoda miała jakiekolwiek skutki uboczne. Autorzy badania twierdzą, ze wibrująca kapsułka może stanowić alternatywę dla obecnie stosowanych metod leczenia otyłości, takich jak leki, balony żołądkowe czy chirurgiczne zmniejszanie żołądka. Podkreślają też, że koszty terapii kapsułką są niewielkie, dzięki czemu mogłaby być dostępna dla szerszej grupy pacjentów.

Obecnie naukowcy planują kolejny etap testów -  badania kliniczne na ludziach. Chcą sprawdzić nie tylko wpływ kapsułki na regulację apetytu, ale także odczucia pacjentów, jakie wywołają wibracje w żołądku.

źródło: Rynek Zdrowia