Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acenol
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acenol

Acenol
pixabay.com

Acenol – skład i dawkowanie

Opakowanie leku zawiera 20 tabletek o masie 0,3 g. Produkt można nabyć bez recepty. Substancją czynną jest paracetamol – wchłaniany w przewodzie pokarmowym organiczny związek chemiczny, blokujący enzymy odpowiedzialne za odczuwanie bólu w ośrodkowym układzie nerwowym. Acenol jest środkiem nieopioidowym, w skład jednej tabletki wchodzi 300 mg substancji czynnej oraz substancje pomocnicze, tj. skrobia żelowana, powidon, kroskarmeloza sodowa i kwas stearynowy. Lek należy przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Paracetamol uaktywnia się już kilkadziesiąt minut po przyjęciu, a efekt przeciwbólowy powinien utrzymywać się 3-5 godzin. Dawkowanie dobiera się na podstawie wieku i masy ciała pacjenta. Dorosłym i dzieciom powyżej 12 lat zaleca się przyjmowanie 1-3 tabletek, 3-4 razy na dobę, z kilkugodzinnymi odstępami. Maksymalna dawka wynosi 13 tabletek w ciągu doby. Dzieci między 6. a 12. rokiem nie powinny przekraczać dawki 4 tabletek w ciągu doby, podawanych co 6 godzin. Jeśli objawy bólowe nie ustępują w ciągu kilku dni, lub wręcz nasilają się, a gorączka nie ulega obniżeniu, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Acenol – wskazanie

Trawione w żołądku pożywienie obniża skuteczność wchłaniania paracetamolu, dlatego wskazane jest przyjmowanie acenolu przed posiłkami. Kofeina nasila właściwości produktu, jednocześnie nie zaleca się spożywania napojów alkoholowych oraz czosnku (z powodu ryzyka uszkodzenia wątroby) podczas terapii paracetamolem. Lek znajduje zastosowanie przy bólach podczas menstruacji, bólach stawów, mięśni i zębów oraz w celu obniżenia gorączki.

Acenol – przeciwwskazania

Uczulenie na substancję czynną lub składniki pomocnicze może wywołać reakcję alergiczną oraz inne działania niepożądane. Leku nie należy przyjmować przy ciężkiej niewydolności nerek i wątroby, nadciśnieniu tętniczym i niedokrwistości. Nie zaleca się go także pacjentom z chorobą alkoholową, ponieważ alkohol nasila toksyczność substancji czynnej. Kobiety w ciąży mogą stosować acenol w celu złagodzenia bólu, jednak w możliwie najmniejszych dawkach i przez jak najkrótszy czas. Kurację paracetamolem w trakcie karmienia piersią należy skonsultować wcześniej z lekarzem.

Acenol – działania niepożądane

Przeciętnie u 1 na 10 000 pacjentów pojawia się leukopenia, pancytopenia i agranulocytoza (są to choroby związane z nieprawidłowa ilością komórek we krwi) oraz dolegliwości jelitowo-żołądkowe – biegunki, nudności i wymioty. Może wystąpić także hipotermia, zaburzenie czynności nerek lub wątroby (uszkodzenie wątroby odnotowano u nałogowych alkoholików i pacjentów przyjmujących lek przez kilkanaście lat). U osób z defektami enzymów erytrocytu (enzymopatia krwinkowa), niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej zdarzały się przypadki hemolizy, prowadzącej nawet do niedokrwistości hemolitycznej. Bardzo rzadko skutkiem ubocznym jest wysypka i nadwrażliwość przejawiająca się w objawach charakterystycznych dla wstrząsu anafilaktycznego.

Tagi:
Polecane