Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acodin
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acodin

Acodin
pixabay.com

Acodin – działanie

Acodin jest lekiem oddziałującym na ośrodkowy układ nerwowy, hamując w ten sposób odruch kaszlu. Przy odpowiednim dawkowaniu czynności oddechowe nie ulegają zaburzeniu, a aparat rzęskowy oskrzeli działa prawidłowo. Produkt znajduje zastosowanie podczas przeziębienia, tzw. kaszlu opłucnego (spowodowanego urazami klatki piersiowej) i kaszlu spowodowanego przez wdychanie substancji o działaniu podrażniającym. Występuje wówczas suchy kaszel o charakterze nieproduktywnym, ponieważ nie usuwa on zalegającej w oskrzelach wydzieliny. W rdzeniu przedłużonym zlokalizowany jest ośrodek, powodujący kaszlanie. Substancja czynna – dekstrometorfan, działa objawowo poprzez podwyższenie progu odruchu, który wywołuje kaszel. Jednocześnie błony śluzowe dróg oddechowych ulegają regeneracji.

Acodin – skład i dawkowanie

Lek występuje w kilku wariantach, zazwyczaj w formie tabletek (opakowanie może zawierać 10, 20 lub 30) lub syropu. W każdej z nich znajduje się substancja czynna – bromowodorek dekstrometorfanu oraz składniki pomocnicze: celulozamikrokrystaliczna, laktoza, skrobiaziemniaczana, powidon90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian. Acoidn przyjmuje się doustnie, zażywając jedną tabletkę co 4 godziny lub dwie co 6-8 godzin. Maksymalna dobowa dawka dekstrometorfanu, której nie należy przekraczać wynosi 120 mg (8 tabletek). Przedawkowanie powoduje zaburzenia świadomości, uczucie dezorientacji, oczopląs i wymioty. Bardzo duże przekroczenie zalecanej dawki grozi zahamowaniem czynności ośrodka oddechowego.

Acodin – przeciwwskazania

Lek nie może być stosowany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden z pozostałych składników. Zabronione jest jedoczesne przyjmowanie acodinu z inhibotrami monoaminooksydazy, które wchodzą w skład preparatów stosowanych do leczenia depresji i choroby Parkinsona (należy odczekać co najmniej 14 dni od zakończenia terapii), inaczej mogą pojawić się powikłania ośrodkowego układu nerwowego, tj. nudności, drżenie mięśni, podwyższone ciśnienie tętnicze i wysoka gorączka.  Przeciwwskazania dotyczą także pacjentów chorych na astmę oskrzelową i w sytuacji zdiagnozowanej niewydolności oddechowej lub u osób będących w grupie ryzyka wystąpienia tego zaburzenia. Kobiety ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania preparatu, natomiast matkom karmiącym piersią nie wolno stosować dekstrometorfanu.

Acodin – środki ostrożności

Dawka leku lub odstęp między jego przyjmowaniem powinien zostać zmniejszony wśród pacjentów ze stwierdzoną niewydolnością nerek lub wątroby. Należy pamiętać, że acodin wykazuje działanie objawowe, nie zwalczając przyczyny kaszlu. Choroby, w trakcie których produkcja śluzu ulega zwiększeniu (np. zapalenie oskrzeli) wykluczają możliwość przyjmowania acodinu. Szczególna ostrożność powinna zostać zachowana przy podawaniu preparatu młodzieży, ponieważ odnotowano przypadki nadużywania i uzależnienia się od substancji czynnej. Leku nie mogą zażywać osoby nietolerujące galaktozy, z pierwotnym niedoborem laktozy i zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Podczas terapii nie można spożywać alkoholu, gdyż acodin nasila jego wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Tagi:
Polecane