Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Agnieszka Włodarczyk ma problemy zdrowotne. Robi test w kierunku jednej choroby
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.10.2023 16:39

Agnieszka Włodarczyk ma problemy zdrowotne. Robi test w kierunku jednej choroby

ból brzucha
canva

Agnieszka Włodarczyk wrzuciła do sieci filmik, na którym pielęgniarka pobiera jej krew. Okazało się, że to test na celiakię, schorzenie o autoimmunologiczne o podłożu genetycznym. Jednym z objawów choroby jest ból brzucha. Celiakia to również problem wielu Polaków. O opinię poprosiliśmy gastroenterologa. 


 

Agnieszka Włodarczyk wykonuje test na celiakię

Aktorka opublikowała filmik, w którym widać jak pielęgniarka pobiera jej krew. Włodarczyk powiedziała, że właśnie wykonuje test na celiakię, która być może jest przyczyną dokuczliwych bólów brzucha. O celiakii mówi się, że jest chorobą sztucznie wykreowaną. Jednak nie jest to prawdą – celiakia jest przewlekłą, wielonarządową chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w której spożywanie glutenu uszkadza jelito cienkie.

Czy celiakia może prowadzić do nowotworu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości Wykrycie celiakii bez tych badań jest niemożliwie. Ekspert wyjaśnia

Co to jest celiakia?

Potocznie nazwana jest nietolerancją glutenu. To przewlekła, wielonarządowa choroba autoimmunologiczna, występująca u osób z predyspozycjami genetycznymi w odpowiedzi na spożywanie pokarmów bogatych w gluten:

„Gluten to mieszanina białek znajdujących się w zbożach, takich jak m.in. pszenica, żyto i jęczmień. Jest to choroba dość powszechna i dotyczy około 1% populacji. Wcześniej celiakia wiązana była z okresem dzieciństwa, jednak w ostatnim czasie okazuje się, że ponad 70% rozpoznań dotyczy osób powyżej 20. roku życia. W zależności od predyspozycji genetycznych i pojawiających się czynników zewnętrznych, celiakia może ujawniać się w każdym wieku”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Objawem celiakii jest m.in. ból brzucha

W klasycznej postaci celiakia powoduje głównie objawy przewodu pokarmowego. Chorzy najczęściej uskarżają się na luźne wypróżnienia, którym towarzyszą wzdęcia i ból brzucha: „Bóle te są niecharakterystyczne i mogą mieć różne umiejscowienie. W miarę postępu choroby obserwujemy także spadek masy ciała. Tak jak wcześniej wspomniałem, jest to choroba wielonarządowa”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Objawami celiakii w postaci nieklasycznej, oprócz dolegliwości jelitowych, bywają również:

  • opryszczkowe zapalenie skóry,
  • nawracające afty w jamie ustnej,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • niepłodność,
  • nawracające poronienia.

Celiakia powoduje niekiedy dolegliwości ze strony układu nerwowego np. padaczkę i nawracające migreny:

„W przebiegu tej choroby mamy do czynienia z różnymi niedoborami pokarmowym. Jeśli dotyczą gospodarki wapniowo – fosforanowej, mogą prowadzić do osteoporozy. Przy niedoborach żelaza (co jest bardzo często spotykane u młodych kobiet) bądź witaminy B12 i kwasu foliowego, dochodzi do anemii, czyli niedokrwistości”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

By wykryć celiakię, konieczna jest wizyta u specjalisty

Badanie fizykalne i wywiad są podstawą w rozpoznaniu choroby: „W diagnostyce osoby dorosłej powinniśmy oznaczyć w surowicy krwi poziomy specyficznych przeciwciał. Potrzebna jest nam także ocena histopatologiczna, czyli badanie mikroskopowe wycinka z dwunastnicy, pobranego podczas wykonanej gastroskopii.

W procesie diagnostycznym stosowane bywają także badania genetyczne:

„Problemy pojawiają się w momencie, kiedy mamy kłopoty diagnostyczne. Posiłkujemy się wtedy badaniami genetycznymi. Warto jednak podkreślić, że badania genetyczne mówią nam o predyspozycji do celiakii, czyli nie każda osoba z pozytywnym wynikiem genetycznym będzie miała tę chorobę”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Polecane