Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Akcja stworzona z myślą o zdrowiu mężczyzn: Movember czyli polski Wąsopad
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 01.11.2024 08:46

Akcja stworzona z myślą o zdrowiu mężczyzn: Movember czyli polski Wąsopad

Movember, wąsopad, profilaktyka raka jąder i prostaty
Fot. Canva/g-stockstudio, Getty Images

Listopad w medycynie ma kolor niebieski. To jeden z symboli międzynarodowej kampanii zwanej Movember, której celem jest podnoszenie świadomości na temat męskich nowotworów – prostaty i jąder. Różowy kolor, kojarzony z październikiem, symbolizował walkę z rakiem piersi, niebieski przypomina o zdrowiu mężczyzn. 

Movember, w Polsce znany jako Wąsopad, co roku staje się szansą na dyskusję o profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu męskich chorób. Kampania ma swoje korzenie w Australii, gdzie zainicjowano ją w 1999 roku, w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w 2014 roku.

Mężczyźni zapuszczają wąsy w listopadzie

Słowo Movember pochodzi z połączenia angielskich słów „moustache” (wąsy) i „November” (listopad). Wąsy zapuszczane w listopadzie stały się rozpoznawalnym znakiem kampanii stworzonej z myślą o zdrowiu mężczyzn. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia:

„Wąsy symbolizują zmianę oblicza męskiego zdrowia”. 

Celem kampanii jest nie tylko przypomnienie o profilaktyce, ale również o przełamywaniu stereotypów dotyczących męskości.
Mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, aby wspierać ideę Movember. Ta zabawna forma dołączenia do międzynarodowej akcji zwraca uwagę na ważny element, o którym w profilaktyce zdrowia nie wolno zapominać. Jednocześnie walczy z postrzeganiem męskości jako synonimu siły i nieomylności, przekonując, że troska o zdrowie to oznaka odpowiedzialności, a nie słabości. 

Jaki jest odzew akcji Wąsopad? Z roku na rok coraz większy, a dzięki wsparciu znanych osób, zwłaszcza mężczyzn, którzy decydują się na zapuszczanie wąsów i wspieranie akcji na swoich profilach, kampania dociera do coraz szerszego grona.  

movember niebieski listopad.png
Fot. Canva/atlasstudio
ZUS umożliwi pracę zarobkową na L4? MRPiPS planuje ważne zmiany #PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania?

Profilaktyka i statystyki

Rak jąder, choć rzadki, dotyka głównie młodych mężczyzn między 20. a 44. rokiem życia. Wczesne wykrycie guza daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie, dlatego regularne samobadanie jąder to jeden z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania swojego zdrowia. Według danych co trzeci mężczyzna w wieku 50-80 lat zachoruje na raka prostaty, a 80% mężczyzn po 80. roku życia już zmaga się z tym schorzeniem. Rak prostaty to czwarta przyczyna śmiertelności na świecie. Wczesne wykrycie oznacza większe szanse na wyzdrowienie. 

Mimo rosnącej świadomości w Polsce mężczyźni wciąż zbyt rzadko mówią o zdrowiu intymnym. O rozpowszechnieniu akcji Movember w mediach społecznościowych świadczą chociażby hasztagi, które na swój, nieraz zabawny sposób, zwracają uwagę na sedno problemu i zachęcają do działania: #movember, #wąsopad, #badajjajka #męskasprawa, #mosznowładcy, #movemberPL. Część z nich dotyczy ogólnopolskich kampanii prowadzonych m.in przez fundacje i stowarzyszenia informujące o profilaktyce męskich nowotworów.  

Movember w Polsce

W Polsce kampania Movember, poza nawoływaniem do profilaktyki, pełni ważną rolę edukacyjną i psychologiczną. Przełamuje tabu związane z mówieniem o zdrowiu intymnym i seksualności mężczyzn. Wąsy stają się symbolem solidarności i wsparcia, widzimy je na plakatach, grafikach i męskich twarzach. Powstają też lokalne akcje, takie jak badania w mobilnych klinikach, a także debaty społeczne, które zwiększają świadomość na temat raka jąder i prostaty. 

Ministerstwo Zdrowia przypomina: 

„Choroba nowotworowa nie odbiera męskości, a dbanie o zdrowie nie jest oznaką słabości”.

Zobacz także:

Miniaturowa cząsteczka do zwalczania agresywnych nowotworów. Nowa terapia antynowotworowa MIT

Przełomowe odkrycie w badaniach nad chorobą Huntingtona. Nowa szansa na wykrywanie i leczenie

Pierwsze objawy demencji. Lekarz: Uwaga na notoryczne gubienie rzeczy

Wraca "choroba marynarzy". Najczęściej chorują dzieci
Szkorbut, chory chłopiec leżący na statku
szkorbut
Naukowcy z Uniwersytetu Toronto przedstawili druzgocący raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba dzieci chorujących na szkorbut wzrosła trzykrotnie. Jak tłumaczą, najczęściej chorują dzieci z ubogich rodzin, zwłaszcza chłopcy. Czym jest “choroba marynarzy” i jak ją rozpoznać?
Czytaj dalej
Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące
Rak piersi, nowotwór, NFZ
Statystyki dotyczące raka piersi w Polsce są niepokojące. Każdego roku około 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę, a ponad 7 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Współczynnik umieralności na raka piersi jest w Polsce wyższy niż w wielu krajach europejskich, co częściowo wynika z niskiej częstotliwości badań profilaktycznych.Regularne badania, zwłaszcza mammografia, są bardzo ważne w wykrywaniu raka piersi we wczesnym stadium, kiedy jest on najbardziej uleczalny. Niestety, wiele kobiet w naszym kraju  nie korzysta z przysługujących im badań profilaktycznych. Wszystko przez m.in.brak wiedzy na temat konieczności regularnych badań, lęk przed diagnozą, a czasem też problemy z dostępem do opieki medycznej.Gdyby więcej kobiet korzystało z mammografii, znacznie łatwiej byłoby wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, co poprawiłoby rokowania i zwiększyłoby szanse na pełne wyleczenie. Eksperci wyjaśniają, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą formą ochrony przed rakiem piersi, a zwiększenie świadomości społecznej i dostępności badań mogłoby znacząco zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby w Polsce.
Czytaj dalej