Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Aldona Orman przeszła ciężką operację. O tej chorobie wielu dowiaduje się przypadkowo
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.11.2023 18:14

Aldona Orman przeszła ciężką operację. O tej chorobie wielu dowiaduje się przypadkowo

None
canva

Aldona Orman, znana m.in. z roli w serialu „Klan”, trafiła do szpitala. Stan, w którym się znalazła, stanowił zagrożenie dla jej życia. Rezonans wykazał, że w głowie miała cztery tętniaki. Kilka dni temu aktorka przeszła trudną operację. Jak są wczesne objawy tętniaka mózgu? O opinię poprosiliśmy eksperta.

Aldona Orman trafiła do szpitala

16 października 2023 r. Aldona Orman miała wypadek na planie zdjęciowym. Doszło do częściowego pęknięcia tętniaka. Natychmiast wezwano karetkę, która przewiozła aktorkę do szpitala MSWiA w Warszawie. Po wykonaniu szybkiego badania okazało się, że w jej głowie znajduje się świeża krew. Po przewiezieniu na blok operacyjny pozostała część tętniaka została zooperowana – embolizowano go od 1:00 do 6:30 rano.

Po wykonaniu kolejnych szczegółowych badań odkryto, że aktorka ma jeszcze cztery tętniaki. W trybie natychmiastowym wykonano kolejną operację. 2 dni temu aktorka na swoim profilu na Instagramie opublikowała zdjęcie ze szpitala i  wpis:

 „Jestem już po drugiej, bardzo trudnej, ale udanej operacji zabezpieczenia kolejnych zagrażających mojemu życiu tętniaków. Okazało się, że w głowie miałam ich aż cztery, a nie jeden, jak pokazywały wcześniejsze tomografie komputerowe. Dla wszystkich było to ogromne zaskoczenie”. - powiedziała Aldona Orman.

Projekt bez nazwy - 2023-11-02T180723.767.png

Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej! Miażdżycę można odwrócić. Lekarz powiedział, kiedy jest to możliwe

Czym jest tętniak mózgu?

Jest to choroba naczyń krwionośnych, doprowadzających krew do mózgu. To jedna z najczęściej występujących patologii naczyniowych. Tętniak jest wypełnionym krwią ograniczonym poszerzeniem światła naczynia krwionośnego. Powstaje, gdy przepływająca w tętnicy krew oddziałuje na chore lub osłabione naczynie krwionośne.

Przyczyną tętniaka mózgu bywa wada wrodzona np. nieprawidłowość budowy ściany tętnic. Najczęściej jednak powoduje go miażdżyca:

Pamiętajmy, że wczesna miażdżyca nie daje żadnych objawów. Pesymiści uważają, że miażdżyca zaczyna rozwijać się już około 20 roku życia. Bardzo dużo zależy od nas, od naszego garnituru genetycznego i od tego, jak żyjemy. To jak długo miażdżyca będzie się rozwijać, do czasu wystąpienia pierwszych objawów jest kwestią osobniczą. U kobiet trwa to dłużej, gdyż są chronione przez hormony płciowe”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki

Pierwsze objawy tętniaka mózgu przed pęknięciem

Tętniaki mózgu zazwyczaj wykrywane są przypadkowo. Choroba ma często przebieg bezobjawowy lub towarzyszą jej dolegliwości, których chory nie utożsamia nawet z chorobą. Niekiedy pierwszym objawem tętniaka mózgu jest krwawienie podpajęczynówkowe, stanowiące zagrożenie dla życia.

Gdy tętniak jest duży, może powodować:

 • ból głowy,
 • niedowłady,
 • napady padaczkowe,
 • zaburzenia widzenia (podwójne widzenie),
 • powiększenie jednej źrenicy,
 • opadające powieki.

Gdy tętniak mózgu pęka, objawem tego są:

 • nagły i silny ból głowy,
 • sztywność karku,
 • wymioty,
 • nudności,
 • zaburzenia przytomności,
 • światłowstręt,
 • przyspieszenie tętna i oddechu,
 • wzrost ciśnienia tętniczego. Tętniak pęka najczęściej podczas dużego wysiłku fizycznego. Gdy jest duży lub zlokalizowany w newralgicznym miejscu, chory odczuwać ból głowy, które mogą powodować zawroty głowy, opadanie powiek utratę przytomności.

W razie pojawienia się tych objawów należy niezwłocznie zadzwonić po karetkę.

Jak czuje się Aldona Orman?

Gwiazd serialu “Klan” zamieściła apel m.in. do lekarzy: "Dzięki wysokiej klasy specjalistom żyję i czuję się coraz lepiej! Po tych sytuacjach wiem też, że mam ogromną opiekę Pana Boga i Aniołów"- napisała aktorka. 

Podziękowała również widzom i osobom, które ją wspierały: „(Dziękuję) za kilkaset komentarzy w mediach społecznościowych. Świadomość tak dużej liczby przyjaciół i życzliwych osób bardzo wspiera i pomaga". – dodała aktorka

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]

Polecane