Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.07.2023 09:42

Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej!

miażdżyca
canva

Ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi występującymi w ścianach naczyń. W pierwszej fazie rozwoju nie daje widocznych objawów, lecz gdy przejdzie do kolejnych stanowi zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać miażdżycę aorty brzusznej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

Miażdżyca aorty brzusznej – co to jest?

Aorta wychodzi z lewej komory serca. To naczynie tętnicze rozprowadzające utlenioną krew do poszczególnych tkanek. Miażdżyca aorty brzusznej jest stanem, gdy w aorcie zbiera się blaszka miażdżycowa, ograniczająca światło tętnic – z tego powodu krew nie może przepływać prawidłowo. Miażdżycę aorty brzusznej koniecznie trzeba leczyć – w przeciwnym wypadku może dojść do zgonu: „Ściana tętnicy zmieniona miażdżycowo przestaje być tak elastyczna jak powinna i robi się sztywniejsza. Aorta, która przez wiele lat była sprawnie funkcjonującą, elastyczną “rurą”, staje się bardzo rozszerzona i rozdęta. Nazywamy to na początku tętniakowym poszerzeniem, a potem tętniakiem”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n.med. Marcin Wełnicki.  

Objawami miażdżycy aorty brzusznej w zaawansowanym stadium są: 
   • problemy z koncentracją, 
   • pogorszenie samopoczucia, 
   • ból w klatce piersiowej, 
   • szybkie męczenie się.

„W przypadku pęknięcia tętnika aorty krew może rozlać się do jamy brzusznej, co skutkuje szybkim zgonem. Częściej jednak mamy do czynienia z tak zwanym tętniakiem rozwarstwiającym. Dochodzi wówczas do rozerwania środkowej części ściany tętnicy, można to porównać do „sprucia” się materiału, a krew płynie dwoma kanałami – tym prawdziwym oraz tym nowym, patologicznym, tak zwanym kanałem rzekomym”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n.med. Marcin Wełnicki.  

Projekt bez nazwy - 2023-07-13T232035.178.png

Miażdżycę można odwrócić. Lekarz powiedział, kiedy jest to możliwe Jakie są przyczyny zawału serca w młodym wieku?

Na czym polega leczenie miażdżycy aorty brzusznej?

Wykrycie objawów aorty brzusznej to wskazanie by natychmiastowo rozpocząć terapię: „Podstawą leczenia pacjenta z miażdżycą, gdziekolwiek by ona nie była, są leki obniżające stężenie cholesterolu, tzw. złego cholesterolu, czyli przede wszystkim frakcji LDL. Podstawową grupą leków są tzw. statyny, które zmniejszają produkcję naszego własnego cholesterolu w wątrobie, przez co organizm wykorzystuje bardziej to, co w nas „pływa”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n.med. Marcin Wełnicki.  

Dzięki statynom nie dochodzi do pękania blaszki miażdżycowe. Niekiedy jednak konieczne jest leczenie operacyjne. Osoba mająca miażdżycę aorty brzusznej powinna zmienić styl życia, co oznacza rezygnację z alkoholu, papierosów i regularne wykonywanie aktywności fizycznej. Równie ważna jest dieta, w której ograniczona powinna być ilość:
   • masła, 
   • tłustego nabiału, 
   • produktów z dużą zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych.

Miażdżyca – kto może na nią zachorować?

Istnieje grupa pacjentów podwyższonego ryzyka, którzy mogą zachorować na miażdżycę: „Należą do nich m.in. pacjent z wieloletnią cukrzycą, nadciśnieniem i podwyższonym stężeniem cholesterolu. Również osoba, u której w rodzinie wśród bliskich osób wystąpiły wczesne zawały serca czy udar mózgu jest bardziej narażona na rozwój miażdżycy. Kiedy taki pacjent trafia do gabinetu, należy się zastanowić, czy może już jakieś łożysko naczyniowe zostało istotnie zajęte i wymagana jest interwencja”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n.med. Marcin Wełnicki.  
 

Tagi: Miażdżyca
Polecane