Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Alert RCB: podtopienia, burze i brak prądu. Kilka województw postawionych na nogi
Daria  Siemion
Daria Siemion 05.06.2025 13:29

Alert RCB: podtopienia, burze i brak prądu. Kilka województw postawionych na nogi

ALERT RCB
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkańcy kilku województw dostali dziś niepokojącą wiadomość. To alert RCB, który ma uchronić ich przed nieszczęściem. “Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu” – czytamy. Czekają nas silne burze i wiatr. Jakie zasady bezpieczeństwa stosować i które regiony Polski są zagrożone? Wyjaśniamy.

Alert RCB dla kilku województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty SMS do mieszkańców południowych regionów Polski. Ostrzeżenia objęły części województw małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego

Przypomnijmy, że alert RCB to narzędzie służące natychmiastowemu informowaniu ludności o zagrożeniach, które mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu lub życiu. System działa całodobowo w oparciu o dane z IMGW oraz od służb ratunkowych.


Powodem dzisiejszego alertu są gwałtowne burze z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień, przerw w dostawie prądu, a także utrudniać korzystanie z opieki zdrowotnej.

alert rcb
Treść dzisiejszego alertu RCB Fot. materiały własne

Brak prądu – jak się przygotować? Uwaga na chorych

W obliczu możliwych awarii sieci energetycznej warto zadbać o odpowiednie zapasy. Przede wszystkim o wodę pitną (najlepiej minimum 2 litry na osobę). Warto również zabezpieczyć się w żywność i źródło światła, np. świecę lub latarkę.

Bardzo ważna jest też domowa apteczka. Utrudniony dojazd do apteki może uniemożliwić wykupienie potrzebnych leków. Warto pamiętać też o środkach higieny, które przydadzą się w razie braku wody: mokrych chusteczkach, dezynfekujących aerozolach.

Wiele osób zapomina również, że blackout to także ryzyko utraty kontaktu ze światem – rozładowany telefon bez możliwości ładowania to problem nie do przezwyciężenia, gdy trzeba wezwać karetkę. Dlatego jeszcze przed zmianą pogody należy naładować telefon.

Przygotuj się na blackout
Warto być gotowym na brak prądu Fot. Getty Images/Canva.jpg

Burza – zasady bezpieczeństwa

Gdy nadchodzi burza, najważniejsze jest schronienie się w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w mieszkaniu – wcześniej należy zamknąć drzwi i okna. Auto najlepiej zaparkować z dala od drzew i konstrukcji, które mogłyby się przewrócić i je uszkodzić.

A co, jeżeli burza zastanie nas w terenie? Najlepszym schronieniem będzie zagłębienie terenu lub inne trwałe osłony. Nie można chować się pod słupami, niestabilnymi konstrukcjami i drzewami. Chowanie się w wodzie również nie jest dobrym pomysłem, gdyż prąd doskonale rozchodzi się w wodzie.

Z medycznego punktu widzenia burze niosą za sobą wiele potencjalnych zagrożeń. Może dojść do porażenia piorunem, urazów spowodowanych silnym wiatrem, a nawet pogorszenia stanu zdrowia osób przewlekle chorych. Nie można ich ignorować.