Alert RCB: podtopienia, burze i brak prądu. Kilka województw postawionych na nogi

Mieszkańcy kilku województw dostali dziś niepokojącą wiadomość. To alert RCB, który ma uchronić ich przed nieszczęściem. “Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu” – czytamy. Czekają nas silne burze i wiatr. Jakie zasady bezpieczeństwa stosować i które regiony Polski są zagrożone? Wyjaśniamy.
Alert RCB dla kilku województw
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty SMS do mieszkańców południowych regionów Polski. Ostrzeżenia objęły części województw małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Przypomnijmy, że alert RCB to narzędzie służące natychmiastowemu informowaniu ludności o zagrożeniach, które mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu lub życiu. System działa całodobowo w oparciu o dane z IMGW oraz od służb ratunkowych.
Powodem dzisiejszego alertu są gwałtowne burze z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień, przerw w dostawie prądu, a także utrudniać korzystanie z opieki zdrowotnej.

Brak prądu – jak się przygotować? Uwaga na chorych
W obliczu możliwych awarii sieci energetycznej warto zadbać o odpowiednie zapasy. Przede wszystkim o wodę pitną (najlepiej minimum 2 litry na osobę). Warto również zabezpieczyć się w żywność i źródło światła, np. świecę lub latarkę.
Bardzo ważna jest też domowa apteczka. Utrudniony dojazd do apteki może uniemożliwić wykupienie potrzebnych leków. Warto pamiętać też o środkach higieny, które przydadzą się w razie braku wody: mokrych chusteczkach, dezynfekujących aerozolach.
Wiele osób zapomina również, że blackout to także ryzyko utraty kontaktu ze światem – rozładowany telefon bez możliwości ładowania to problem nie do przezwyciężenia, gdy trzeba wezwać karetkę. Dlatego jeszcze przed zmianą pogody należy naładować telefon.

Burza – zasady bezpieczeństwa
Gdy nadchodzi burza, najważniejsze jest schronienie się w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w mieszkaniu – wcześniej należy zamknąć drzwi i okna. Auto najlepiej zaparkować z dala od drzew i konstrukcji, które mogłyby się przewrócić i je uszkodzić.
A co, jeżeli burza zastanie nas w terenie? Najlepszym schronieniem będzie zagłębienie terenu lub inne trwałe osłony. Nie można chować się pod słupami, niestabilnymi konstrukcjami i drzewami. Chowanie się w wodzie również nie jest dobrym pomysłem, gdyż prąd doskonale rozchodzi się w wodzie.
Z medycznego punktu widzenia burze niosą za sobą wiele potencjalnych zagrożeń. Może dojść do porażenia piorunem, urazów spowodowanych silnym wiatrem, a nawet pogorszenia stanu zdrowia osób przewlekle chorych. Nie można ich ignorować.





































