Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ambroxol Aflofarm
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Ambroxol Aflofarm

Ambroxol Aflofarm
pixabay.com

Ambroxol Aflofarm – działanie

Ambroxol Aflofarm jest syropem, który działa wspomagająco w przypadku ostrych i przewlekłych chorób układu oddechowego, jeśli ich przebiegowi towarzyszy niewłaściwa sekrecja oraz utrudnione odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Lek jest przeznaczony w przypadku następujących chorób: astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie krtani, gardła, nosa i zatok, mukowiscydoza. Wskazania dotyczą także rehabilitacji przed i po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym oraz przed oczekiwanym badaniem bronchograficznym (w celu wzmożenia odkrztuszania).

Ambroxol Aflofarm – dawkowanie

Syrop zaleca się przyjmować doustnie, rano i wieczorem, przed posiłkiem. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia dawka powinna zostać zmniejszona o połowę. Dorosłym oraz dzieciom po 12 roku życia zaleca się dawkę 30-60 mg, 2 razy na dobę. Dzieciom w przedziale wiekowym 6-12 lat, 7,5 mg, 2-3 razy na dobę, dzieciom w wieku 3-5 lat, 7,5 mg, 3 razy na dobę, a dzieciom w wieku do 2 lat 7,5 mg, 2 razy na dobę.

Ambroxol Aflofarm – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Przeciwwskazanie dotyczy uczulenia na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych syropu. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka. U chorych ze stwierdzoną niewydolnością nerek powinna zostać zmniejszona dawka, lub wydłużony czas między kolejnymi podaniami leku. W przypadku cierpiących na astmę oskrzelową, w początkowym okresie może wystąpić nadmierny kaszel i odkrztuszanie. Ambroxol Aflofarm upłynnia i rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach, powinna być ona odkrztuszona lub odessana. Nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania syropu z lekami przeciwzakrzepowymi. Chorzy na zaburzenie oczyszczania rzęskowego lub posiadający osłabiony odruch kaszlu muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ wydzielina, która nie zostanie odkrztuszona uciążliwe zalega w oskrzelach. Glikol propylenowy i glicerol zawarte w syropie mogą spowodować bóle głowy, alergie i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Natomiast sorbitol może doprowadzić do biegunki a kwas benzoesowy napady u osób chorych na astmę. Dawkowanie leku przez kobiety ciężarne i w okresie laktacji nie jest zalecane i powinno przebiegać pod kontrolą lekarza, tylko jeśli zajdzie taka konieczność.

Ambroxol Aflofarm – interakcje z innymi lekami

Skojarzenie preparatów przeciwkaszlowych i Ambroxolu Aflofarm nie jest wskazane. Jednoczesne przyjmowanie leku i niektórych antybiotyków (amoksycylina, cefuroksym, doksycyklina, erytromycyna) przyczynia się do zwiększenia ich penetracji w tkance płucnej. Teofilina i ambroksol wzajemnie nasilają swoje działanie.

Tagi:
Polecane