Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Amitryptylinum – skład, dawkowanie, działania niepożądane
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:28

Amitryptylinum – skład, dawkowanie, działania niepożądane

Amitryptylinum
https://pixabay.com

Amitryptylinum – charakterystyka leku

Amitryptylinum to trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, który ma działanie przeciwlękowe oraz uspokajające. Pierwsze widoczne efekty tego leku zauważalne są dopiero po kilkunastu dniach stosowania. Główny mechanizm działania tego środka leczniczego polega na wychwytywaniu serotoniny oraz norepinefryny przez komórki nerwowe przynależne do ośrodkowego układu nerwowego.

Amitryptylinum – skład

Główną substancją czynną leku jest chlorowodorek amitryptyliny. Pozostałymi składnikami są: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, skrobia kukurydziana, talk, disoduedetynian, stearynian magnezu. Otoczka leku składa się natomiast z takich substancji jak: kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, kwas cytrynowy jednowodny, cytrynian trietylu, polisorbat, makrogol, talk, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty, symetykon emulsja.

Amitryptylinum – dawkowanie

Lek nie może być stosowany u dzieci. Może go zażywać młodzież powyżej 16 roku życia oraz dorośli. Terapia lekiem rozpoczyna się zwykle od 50 mg do 100 mg na dobę. Produkt można zażywać niezależnie od posiłku. Zazwyczaj tabletki stosuje się na noc w formie pojedynczej dawki lub w dawkach podzielonych. Potem stopniowo dawki zostają zwiększone, aby uzyskać pożądany efekt. Maksymalna dawka to 200 mg na dobę. W momencie, gdy uzyska się u pacjenta pożądany stan np. uspokojenia, wyciszenia lęków, wówczas zaczyna się zmniejszać dawkę w sposób stopniowy. Schodzi się z niej aż do dawki podtrzymującej wynoszącej zazwyczaj od 50 mg do 100 mg na dobę. Dawka ta może być przyjmowana jednorazowo lub dzielona na 2-4 razy na dobę. Okres leczenia wynosi zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Pacjenci w podeszłym wieku to taka grupa wiekowa, która powinna mieć inne dawkowanie niż młodzi ludzie. Tu efekt leczniczy można uzyskać nawet przy dawkach o połowę mniejszych niż u ludzi młodszych. Poza tym większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u ludzi starszych skłania do tego, by podawać im lek w mniejszej ilości. Startowa dawka, od której rozpoczyna się leczenie to między 25 mg a 75 mg na dobę.

Amitryptylinum – przeciwwskazania

Mimo, iż stosowanie Amitryptylinum niesie ze sobą wiele korzyści, nie zawsze można je zażywać. Nie mogą po niego sięgać osoby nadwrażliwe na jakikolwiek ze składników lub na benzodiazepiny. Poza tym zakazany jest dla osób po świeżym zawale serca, dla tych którzy mają zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, dławicę piersiową lub zaburzenia rytmu serca. Poza tym pacjenci, u których stwierdzono stan maniakalny lub ciężką niewydolność wątroby także są wykluczeni z grona ludzi mogących sięgnąć po Amitryptylinum. Lek zakazany jest dla osób poniżej 16 roku życia oraz dla kobiet karmiących piersią, jak również w trakcie leczenia albo w ciągu dwóch tygodni od zakończenia inhibitorami MAO.

Tagi:
Polecane